Avantco AWT-60F-HC 60" Worktop Freezer with 3 1/2" Backsplash
Item number  178awt60fhc
Regularly
Works With
View All Items
Make food preparation as convenient as possible with the Avantco AWT-60F-HC 60" worktop freezer!
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
  • ETL Listed
    ETL Listed
    This product has been certified by ETL, a division of the Intertek Group.
Ample Storage
Lasting Durability
Intuitive Features
Easy Mobility
High-Quality Performance
This worktop freezer ensures optimal performance by operating with a 2/3 hp refrigeration system that circulates R290 hydrocarbon refrigerant to maintain temperatures from -7 to 0 degree Fahrenheit. R290 refrigerant has an ozone depletion potential (ODP) of 0 and a global warming potential (GWP) of 3. The foamed-in-place polyurethane insulation helps to maintain interior temperatures. This worktop freezer requires a 115V electrical connection for operation.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
Can this unit be built into cabinetry?
It should not be built into cabinetry. This unit requires 3” of clearance on all sides for proper ventilation.
This product cannot be shipped to Canada.
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.
The units come with casters preassembled underneath the pallet.
Compare to Other Products
Overall Dimensions:
Width:
60 3/16 Inches
Depth:
29 1/2 Inches
Height:
Work Surface Height:
Capacity:
15 cu. ft.
Interior Dimensions:
Interior Width:
Interior Depth:
Interior Height:
Please check the Compatibility resource for information on items that work with this product.
Attention CA Residents:
Need Parts & Accessories?
Shop replacement parts and accessories for this item today!
Find Parts for this Item
Resources and Downloads
Warranty Info
Customer Reviews
Customer Photos & Videos
4.4
Rated 4.4 out of 5 stars
5 Customer Reviews
Customers Say
  • freezer
  • love
  • panel
  • call
  • fix
  • lower
  • month
  • more
  • perfectly
  • space
This AI-generated summary was created from real customer reviews
Showing 5 of 5 reviews
Review by
David M.
Posted on 11/30/2025
Verified Purchase
Rated 5 out of 5 stars
Size:
48"
Review by
Kaylin C.
Posted on 10/17/2025
Verified Purchase
Rated 5 out of 5 stars
Size:
48"
Love love love this freezer we have Had for a little over a year now and works perfectly
Feiran L.
Rated 2 out of 5 stars
48"
1 month after receiving the freezer, the temp wont go lower than 50 degree so we called someone to fix within warranty. then at month 3 mark same thing happened again and we had to call someone in to fix it one more time. Now 11 months down the road, it won't go under 30 F anymore and we will have to call someone in to check again. Another note is that the control panel and temp reading panel are on the back so if you have it setup against the wall you would have to pull it out to see the panel everytime.
Yagg S.
27"
I need to wait more than 1 year in order to give a review Works perfect and good size
Jaspaul from Refresh House LLC
48"