Avantco APT-71M-HC 70" 3 Door Mega Top Refrigerated Sandwich Prep Table
Item number  178apt71mhc
Regularly
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Quick Shipping
Usually ships in 1 business day
Product Overview
  • Stainless steel exterior and aluminum interior with 304 stainless steel floor
  • Digital control with auto defrost
  • Mega top accommodates (30) 1/6 size, 6" deep food pans (sold separately)
  • 115V; 2/3 hp; R-290 refrigerant
Quality Rating:
UPC Code:400013628992
Works With
View All Items
Optimize your back-of-house operations with this Avantco APT-71M-HC 70" 3 door mega top stainless steel refrigerated sandwich prep table!
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
  • ETL Sanitation
    ETL Sanitation
  • ETL, US & Canada
    ETL, US & Canada
Top with Pan Liner
Its top accommodates up to (30) 1/6 size food pans up to 6" deep (sold separately). These are great for holding common sandwich or salad toppings, from eggs and cheese to green pepper or ham. A liner catches any ingredients that may fall between the pans, preventing them from falling within the cabinet and making cleanup a breeze!
Insulated Lid
3/4" Thick Cutting Board
An industry-best 3/4" thick, 8" deep cutting board is mounted to the table, providing a place for slicing and assembling.
Casters Included
Four heavy-duty 4" casters (2 locking) provide the unit with convenient mobility, making cleaning and servicing a breeze!
Refrigerated Storage Space
Energy-Efficient Refrigeration
Stainless Steel Construction
The construction of this unit is designed with commercial use in mind. It features a stainless steel exterior and an aluminum interior, which are fortified with foamed-in-place polyurethane insulation. The insulation also helps to promote proper temperature retention. For operation, the prep table requires a 115V electrical connection.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
Are there any temperature specifications to keep in mind when installing this Avantco prep table?
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.
The units come with casters preassembled underneath the pallet.
Compare to Other Products
Overall Dimensions:
Width:
70 1/2 Inches
Depth:
35 Inches
Height:
45 7/8 Inches
Work Surface Height:
1/6 Size Pan Capacity:
30 Pans
Cutting Board Dimensions:
Width:
Depth:
8 Inches
Please check the Compatibility resource for information on items that work with this product.
Attention CA Residents:
Need Parts & Accessories?
Shop replacement parts and accessories for this item today!
Find Parts for this Item
Resources and Downloads
Warranty Info
Other Products from this Line
Customer Reviews
Customer Photos & Videos
3.0
Rated 3 out of 5 stars
14 Customer Reviews
Customers Say
  • cooler
  • easy
  • warranty
  • working
  • brands
  • play
  • refrigeration
  • set
  • unit
  • weeks
This AI-generated summary was created from real customer reviews
Showing 14 of 14 reviews
Review by
Dean F. from Ginos Steakhouse
Posted on 04/05/2022
Verified Purchase
Rated 1 out of 5 stars
Number of Compartments:
18 Pans
Review by
Virginia G.
Posted on 03/01/2024
Verified Purchase
Rated 1 out of 5 stars
Number of Compartments:
30 Pans
Renz S.
Rated 5 out of 5 stars
I like the value of this Avantco APT-71M-HC 71" 3 Door Mega Top Refrigerated Sandwich Prep Table compared to top brands like True Refrigeration or Beverage Air. You need to play around with adapters from other brands and play around with pans so you'll find the perfect fit/set up you need.