Item number  977adf24gbaMFR number  ADF24G-BA
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 2-4 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Perfect for bulk frying of donuts, funnel cakes, and more
  • 100 lb. oil capacity; output of 80-100 dozen donuts per hour
  • Stainless steel tube kettle, cabinet, and backsplash for ultimate durability
  • Tube fired design will not scorch or burn contents and sediment
  • Natural gas connection
Shipping Restrictions
  • This item cannot ship to CO, DC, MA, NJ, NV, NY, OR, RI, VT or WA
UPC Code:400014343337
Works With
Avalon Manufacturing ADF24G-BA Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
400 lb.
Width
30 Inches
Depth
40 Inches
Height
34 Inches
Cooking Area Width
24 Inches
Cooking Area Depth
24 Inches
Control Type
Thermostatic
Installation Type
Floor Model
Oil Capacity
100 lb.
Output
80 - 100 Dozen per Hour
Power Type
Natural Gas
Temperature Range
200 - 400 Degrees F
Temperature Settings
Adjustable
Total BTU
80,000 BTU
Type
Donut Fryers Funnel Cake Fryers
Avalon Manufacturing ADF24G-BA Details
Easily fry up donuts, funnel cakes, and other wet batter products with this Avalon Manufacturing ADF24G-BA 24" x 24" 100 lb. natural gas tube fired donut fryer! The tube fired design of this fryer heats contents thoroughly and will not burn or scorch food and sediment. With a massive 100 lb. oil capacity, this fryer is the ideal unit for donut shops, restaurants, concession stands, sports stadiums, farmers markets, restaurants, or carnivals. With an ample amount of cooking space and durable stainless steel construction, this fryer is sure to last a long time.
Overall Dimensions:
Width: 30"
Depth: 40"
Height: 34"
Tray Open Width: 55"
Tray Open Height: 60"
Frying Area:
Width: 24"
Depth: 24"