Item number  977adf24pbaMFR number  ADF24PBA
  • 100 lb. oil capacity; output of 80-100 dozen donuts per hour
  • Stainless steel tube kettle, cabinet, and backsplash for ultimate durability
  • Tube fired design will not scorch or burn contents and sediment
  • Liquid propane connection
Shipping Restrictions
  • This item cannot ship to CO, DC, MA, NJ, NV, NY, OR, RI, VT or WA
UPC Code:400014343368
Works With
Avalon Manufacturing ADF24PBA Specs
Shipping Weight
400 lb.
Width
30 Inches
Depth
40 Inches
Oil Capacity
100 lb.
Output
80 - 100 Dozen per Hour
Power Type
Liquid Propane
Total BTU
80,000 BTU
Type
Donut Fryers Funnel Cake Fryers
Avalon Manufacturing ADF24PBA Details
Easily fry up donuts, funnel cakes, and other wet batter products with this Avalon Manufacturing ADF24P-BA 24" x 24" 100 lb. liquid propane tube fired donut fryer! The tube fired design of this fryer heats contents thoroughly and will not burn or scorch food and sediment. With a massive 100 lb. oil capacity, this fryer is the ideal unit for donut shops, restaurants, concession stands, sports stadiums, farmers markets, restaurants, or carnivals. With an ample amount of cooking space and durable stainless steel construction, this fryer is sure to last a long time.
Overall Dimensions:
Width: 30"
Depth: 40"
Height: 34"
Tray Open Width: 55"
Tray Open Height: 60"
Frying Area:
Width: 24"
Depth: 24"