Advance Tabco WSS-14-21KV 16-Gauge Service Sink with 12" Deep Bowl and Knee Operated Faucet - 18" x 17 1/2"
Item number  109wss1421kvMFR number  WSS-14-21KV
for details
Usually Ships in 2 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 16-gauge type 304 stainless steel construction
  • Knee operated faucet included for hands-free operation
  • 10" high backsplash
  • 12" deep sink bowl with 3 1/2" basket drain
  • Tubular steel wall supports
Shipping Restrictions
  • This item cannot ship to CA
UPC Code:400012893292
Advance Tabco WSS-14-21KV Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
45 lb.
Length
18 Inches
Width
17 1/2 Inches
Height
32 3/4 Inches
Bowl Depth
12 Inches
Backsplash Height
10 Inches
Backsplash
With Backsplash
Bowl Front to Back
14 Inches
Bowl Left to Right
18 Inches
Features
Knee Pedal Made in America
Gauge
16 Gauge
Included
Faucet
Installation Type
Wall Mounted
Material
Stainless Steel
Number of Compartments
1 Compartment
Number of Drainboards
None
Number of Faucets
1 Faucet
Stainless Steel Type
Type 304
Type
Hand Sinks
Advance Tabco WSS-14-21KV Details
Perfect for utility rooms, janitor's closets, and back-of-the-house areas, this Advance Tabco WSS-14-21KV 16-gauge service sink with 12" deep bowl and knee operated faucet maximizes your space while offering a sink solution that meets your needs. The rolled-rim design provides additional strength, and the 16-gauge stainless steel construction is sturdy enough to withstand commercial use. Plus, the hands-free, knee operated faucet is great for when you have your hands full. Its 12" bowl depth is ideal for filling buckets, making it great for janitorial use.
The sink's 10" backsplash protects your wall from damage, while a 3 1/2" basket drain prevents debris from clogging up your pipes. Plus, the sink bowl's curved corners make it extremely easy to clean. The included tubular stainless steel wall brackets offer a stable hold while allowing full clearance underneath.
Overall Dimensions:
Length: 18"
Width: 17 1/2"
Height: 32 3/4"
Bowl Dimensions:
Left to Right: 18"
Front to Back: 14"
Depth: 12"