Advance Tabco WSS-14-21-F 16-Gauge Stainless Steel Service Sink with 12" Deep Bowl and 1 Manual Faucet - 18" x 17 1/2"
Item number  109wss1421fMFR number  WSS-14-21-F
for details
Usually Ships in 6 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 8 1/2" high backsplash prevents water from splashing on wall
  • 1 manual faucet included
  • Extra deep 12" sink bowl
  • 16-gauge type 304 stainless steel construction
  • Tubular steel wall supports
UPC Code:400014190818
Works With
Advance Tabco WSS-14-21-F Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
42 lb.
Length
18 Inches
Width
17 1/2 Inches
Height
32 1/2 Inches
Bowl Depth
12 Inches
Backsplash Height
8 1/2 Inches
Backsplash
With Backsplash
Basket Drain Size
3 1/2 Inches
Bowl Front to Back
14 Inches
Bowl Left to Right
18 Inches
Color
Silver
Features
Made in America
Gauge
16 Gauge
Included
Faucet
Installation Type
Wall Mounted
Material
Stainless Steel
Number of Compartments
1 Compartment
Number of Faucets
1 Faucet
Stainless Steel Type
Type 304
Type
Service Sink
Advance Tabco WSS-14-21-F Details
Perfect for utility rooms, janitor's closets, and back-of-the-house areas, this Advance Tabco WSS-14-21-F 16-gauge stainless steel service sink with 12" deep bowl and 1 manual faucet maximizes your space while offering a sink solution that meets your needs. The rolled-rim design provides additional strength, and the 16-gauge stainless steel construction is sturdy enough to withstand commercial use. Plus, the included manual gooseneck faucet ensures this sink comes ready to use. Its 12" bowl depth is ideal for filling buckets, making it great for janitorial use.
Overall Dimensions:
Length: 18"
Width: 17 1/2"
Height: 32 1/2"
Bowl Dimensions:
Left to Right: 18"
Front to Back: 14"
Depth: 12"