Advance Tabco ODS-12-72R 12" x 72" Table Rear Mounted Double Deck Stainless Steel Shelving Unit with 1" Rear Turn-Up
Item number  109ods1272rMFR number  ODS-12-72R
for details
Usually Ships in 2-3 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • For rear-mounted applications
  • All-welded construction
  • Adds storage space where it's needed most
  • 18 gauge type 430 stainless steel
UPC Code:400011200398
Works With
Advance Tabco ODS-12-72R Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
60 lb.
Length
72 Inches
Width
12 Inches
Height
26 Inches
Adjustable Height
Fixed
Features
Made in America NSF Certified
Gauge
18 Gauge
Material
Stainless Steel
Mounting Style
Rear Mounted
Stainless Steel Type
Type 430
Style
Double
Type
Shelves
Advance Tabco ODS-12-72R Details
Maximize your kitchen space with this Advance Tabco ODS-12-72R 12" x 72" table-mounted, stainless steel double deck shelving unit. Its space-saving design features two fully welded shelving decks with smooth, front and rear rolled edges and square side edges. It also boasts a 1" rear turn-up on the shelves specially designed for applications where it will be mounted on the back of the table.
This double deck shelving unit is made of strong, affordable 18 gauge type 430 stainless steel, ideal for use in food preparation areas. Each double deck shelving unit is supported by two sets of 1" diameter tubular stainless steel legs.
Overall Dimensions:
Length: 72"
Width: 12"
Height: 26"