Advance Tabco FC-FM-80KV 16-Gauge Multi-Station Hand Sink with 8" Deep Bowl and 4 Knee Valve Faucets - 80" x 19 1/2"
Item number  109fcfm80kvMFR number  FC-FM-80KV
  • 77" x 16" x 8" deep sink bowl, (1) 3 1/2" rear drain basket
  • 4 gooseneck faucets with knee valves included
  • This item cannot ship to CA
UPC Code:400014112889
Works With
Advance Tabco FC-FM-80KV Specs
Shipping Weight
140 lb.
Length
80 Inches
Bowl Left to Right
77 Inches
Features
Multi-Station NSF Certified
Number of Faucets
4 Faucets
Type
Hand Sinks
Advance Tabco FC-FM-80KV Details
This Advance Tabco FC-FM-80KV multi-station stainless steel hand sink is a great way to make hand-washing easy in busy workplaces. The sink bowl measures 77" x 16" x 8" deep, with (1) 3 1/2" rear drain basket to make filling and emptying the sink easy. An 8 1/2" high backsplash protects your walls from moisture and debris, and it comes with 4 gooseneck faucets with knee valves so that you can start using it right away.
Overall Dimensions:
Length: 80"
Overall Dimensions:
Length: 77"
Front to Back: 16"
Depth: 8"