Advance Tabco FC-FM-40KV 16-Gauge Multi-Station Hand Sink with 8" Deep Bowl and 2 Knee Valve Faucets - 40" x 19 1/2"
Item number  109fcfm40kvMFR number  FC-FM-40KV
  • 37" x 16" x 8" deep sink bowl, (1) 3 1/2" rear drain basket
  • 2 gooseneck faucets with knee valves included
  • This item cannot ship to CA
UPC Code:400014112865
Works With
Advance Tabco FC-FM-40KV Specs
Shipping Weight
92 lb.
Length
40 Inches
Bowl Left to Right
37 Inches
Features
Multi-Station NSF Certified
Number of Faucets
2 Faucets
Type
Hand Sinks
Advance Tabco FC-FM-40KV Details
This Advance Tabco FC-FM-40KV multi-station stainless steel hand sink is a great way to make hand-washing easy in busy workplaces. The sink bowl measures 37" x 16" x 8" deep, with (1) 3 1/2" rear drain basket to make filling and emptying the sink easy. An 8 1/2" high backsplash protects your walls from moisture and debris, and it comes with 2 gooseneck faucets with knee valves so that you can start using it right away.
Overall Dimensions:
Length: 40"
Width: 19 1/2"
Height: 42 1/2"
Bowl Dimensions:
Left to Right: 37"
Front to Back: 16"
Depth: 8"