Vulcan 36ESB-208 36" Electric Salamander Broiler - 208V, 4.5 kW
Item number  90136esb2083MFR number  36ESB-208
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Usually Ships in 1-2 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Dual temperature controls
  • Durable stainless steel construction with chrome-plated grid
  • 6 broiler rack positions
  • Cool-touch knobs for user safety
  • Removable full-width spillage pan for easy cleaning
  • Heavy-duty chrome-plated broiling grid
  • 208V, 3 phase, 4.5 kW; field convertible to 1 phase
UPC Code:400012127687
Works With
Vulcan 36ESB-208 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
180 lb.
Width
36 Inches
Depth
19 Inches
Height
17 5/8 Inches
Cooking Surface Width
27 1/2 Inches
Cooking Surface Depth
13 Inches
Amps
22 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
3 Phase
Voltage
208 Volts
Wattage
4,500 Watts
Features
Field-Convertible (Electrical) Made in America NSF Certified
Installation Type
Range Mounted Wall Mounted
Number of Controls
2 Controls
Number of Shelves
1 Shelf
Plug Type
Hardwire
Power Type
Electric
Temperature Settings
Adjustable
Type
Salamanders
Vulcan 36ESB-208 Details
This Vulcan 36ESB-208 36" electric salamander broiler allows you to quickly brown the tops of casseroles, melt cheese, toast sandwiches, or even finish steaks and other meats with ease! Equipped with two 2250 watt heating elements, this salamander delivers ideal cooking zone control to keep up with high demand orders in a commercial environment. With a sleek stainless steel exterior and a heavy-duty 27 1/2" x 13" chrome-plated broiler grid, this unit is both easy to clean and easy to operate. A full width, large capacity spillage pan can also be removed for convenient cleaning.
This unit features dual heat controls for zone cooking and improved temperature control ranging from 250-800 degrees Fahrenheit. And, to ensure optimal operator safety, cool-to-touch knobs help prevent burns and other injuries. For optimal convenience, this broiler can be wall mounted or range mounted with optional accessories (sold separately). A 208V, 3 phase electrical connection is required; unit is field convertible to 1 phase.
Overall Dimensions:
Width: 36"
Depth: 19"