Vulcan 36C-36CBN Endurance Natural Gas 36" Charbroiler with Convection Oven Base - 128,000 BTU
Item number 90136c36cbnMFR number 36C-36CBN
Works With
- Apply, opens link in this tab
(41,049 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
Installation Services
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
- Rugged stainless steel construction
- 36" wide charbroiler with supercharger dividers
- Heavy-duty cast-iron grates for optimal temperature retention
- Convection oven base includes 3 racks and 4 rack positions
- Natural gas; 128,000 BTU
- Shipping Weight
- 630 lb.
- Width
- 36 Inches
- Depth
- 41 Inches
- Height
- 58 Inches
- Interior Width
- 26 3/8 Inches
- Nominal Width
- 36 Inches
- Oven Interior Width
- 26 3/8 Inches
- Interior Depth
- 24 Inches
- Oven Interior Depth
- 24 Inches
- Interior Height
- Oven Interior Height
- Voltage
- 115 Volts
- Burner BTU
- 16,000 BTU
- Control Type
- Electronic
- Features
- Made in America NSF Certified
- Gas Connection Size
- 3/4 Inches
- Installation Type
- Freestanding
- Number of Burners
- 6 Burners
- Number of Ovens
- 1 Oven
- Number of Racks
- 3 Racks
- Oven BTU
- 32,000 BTU
- Plug Type
- NEMA 5-15P
- Power Type
- Natural Gas
- Range Base Style
- Convection Oven
- Style
- Standard
- Top Configuration
- Charbroiler Top
- Total BTU
- Usage
- Medium Duty
Vulcan 36C-36CBN Details
Add an invaluable piece of cooking equipment to your busy commercial kitchen with this Vulcan 36C-36CBN Endurance 36" natural gas range with a 36" charbroiler top and convection oven base! A great way to produce consistently high-quality food while getting the most out of your operation's valuable floor space, this single versatile machine is equipped to handle a variety of tasks. Since this unit features a charbroiler top with one convection oven as the base, you can grill proteins or vegetables on top while eliminating wasted space by using the oven below for your baking and warming needs.
The top features a 36" wide charbroiler that makes quick work of your most popular meats, fish, and vegetables. Six 16,000 BTU burners feature supercharger dividers that equally distribute the surface heat to eliminate cold spots and inconsistent results.
A fully welded frame combines with the stainless steel front, sides, and backriser to ensure long-lasting use in your commercial kitchen. 6" stainless steel adjustable legs come standard. A natural gas connection and 115V electrical connection are required for operation.
Overall Dimensions:
Width: 36"
Depth (including convection oven motor): 41"
Height: 58"
Interior Dimensions:
Width: 26 3/8"
Depth: 24"