Vollrath SO2-22014.5 JB3H 40" Ventless Countertop Conveyor Oven with 14 1/2" Wide Belt - 3600W, 220V
Item number  922so2220145MFR number  SO2-22014.5
or enter your email to be instantly sent the price!
Get Price by Email
Start a Live Chat with a Customer Service rep to receive the price!
Mon-Thu 8AM-8PM EST · Fri 8AM-6PM EST · Sat 9AM-4PM EST
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Usually Ships in 1-2 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Ventless design for increased flexibility and lower installation costs
  • Maintenance free drive system with a stainless steel drive chain doesn't require lubrication
  • Durable stainless steel and aluminized steel construction; 10 1/2" wide, 40" long conveyor
  • Variable speed control; variable top and bottom heat control
  • Forced convection for uniform results; uses energy efficient quartz heating elements
UPC Code:400012878336
Vollrath SO2-22014.5 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
85 lb.
Length
40 7/8 Inches
Width
20 5/8 Inches
Height
Belt Length
Cooking Chamber Length
Compact
Belt Width
14 1/2 Inches Slim
Amps
16.4 Amps
Hertz
60 Hz
Voltage
220 Volts
Wattage
3,600 Watts
Application
Entry Level Ovens
Control Type
Simple
Features
Made in America NSF Certified Ventless
Heating Style
Radiant
Installation Type
Countertop
Plug Type
NEMA 6-30P
Power Type
Electric
Style
Conveyor
Type
Conveyor Ovens
Vollrath SO2-22014.5 Details
Easily toast sandwiches and bread, melt cheese, or reheat slices of pizza with this Vollrath SO2-22014.5 JB3H ventless countertop conveyor oven. This model has a 14 1/2" wide by 40" long conveyor that accommodates sandwiches, small pizzas, and other items. The extended conveyor on the front and rear provides greater convenience and this model has an adjustable product opening that you can set between 1 1/2" and 3" depending on the type of product you are cooking.
Made of durable stainless steel and aluminized steel, this conveyor oven will stand up to the needs of your medium volume concession stand, restaurant, or bar. This model has a maintenance free drive system and a stainless steel drive chain that doesn't need to be lubricated. It also has many other high quality components that are made to last for the long haul and increase ease of serviceability. It comes with adjustable legs. 3600W, 220V.
Overall Dimensions:
Length: 40 7/8"
Width: 20 5/8"
Height: 12 1/2"
Product Clearance: 1 1/2" - 3"