Vollrath CVT4-220900 JT3HC Convertible Conveyor Toaster with 1 1/2"-3" Opening - 220V, 3600W
Item number  922cvt220900MFR number  CVT4-220900
or enter your email to be instantly sent the price!
Get Price by Email
Start a Live Chat with a Customer Service rep to receive the price!
Mon-Thu 8AM-8PM EST · Fri 8AM-6PM EST · Sat 9AM-4PM EST
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Usually Ships in 3-4 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Energy-efficient quartz heating elements provide fast and even forced convection cooking
  • 14 1/2" wide conveyor belt with a maintenance free drive system
  • Standby mode reduces energy use by up to 75 percent during slow periods
  • Variable speed and top and bottom heat controls allow for precise results
  • Adjustable 1 1/2"-3" opening; 900 slices per hour; 220V, 3600W
UPC Code:400013617729
Vollrath CVT4-220900 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
65 lb.
Width
19 7/8 Inches
Depth
24 1/4 Inches
Height
15 Inches
Conveyor Width
Feeder Opening Height
Amps
16.4 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
220 Volts
Wattage
3,600 Watts
Color
Silver
Control Type
Infinite
Features
Made in America NSF Certified Pass-Through Quartz Element
Installation Type
Countertop
Plug Type
NEMA 6-30P
Power Type
Electric
Slices (per Hour)
900 Slices
Style
Horizontal
Type
Conveyor Toasters
Usage
Medium Volume
Vollrath CVT4-220900 Details
Make sure your staff can keep up with customer orders by adding this Vollrath CVT4-220900 JT3HC convertible conveyor toaster with a 1 1/2"-3" opening to your breakfast buffet or sandwich shop. Because this model's high clearance opening is adjustable from 1 1/2" to 3", it can accommodate both thin and thick slices of a variety of bread products, including regular sandwich bread and bagels, as well as assembled sandwiches like grilled cheese. Capable of toasting up to 900 slices per hour, it's designed to keep up with the pace of your busy breakfast buffet, coffee shop, or restaurant kitchen!
Thanks to the integrated standby mode, this model allows you to reduce energy usage by up to 75 percent during slow periods and quickly return to full power when business picks up! This conveyor toaster is designed to provide long-lasting durability and ease-of-operation while satisfying the demands of busy commercial establishments. Its aluminized stainless steel case construction is corrosion-resistant, and the oven's legs adjust to accommodate rough and uneven surfaces or to make slight height adjustments when necessary. A 220V, 3600W electrical connection is required for operation.
Overall Dimensions:
Width: 19 7/8"
Depth: 24 1/4"
Height: 15"