Vollrath CT4H-220550 JT2H Conveyor Toaster with 1 1/2"-3" Opening - 220V, 2800W
Item number  922220550MFR number  CT4H-220550
Protect Your Product
Usually Ships in 3-4 Weeks from manufacturer
  • 1 1/2"-3" adjustable opening
  • 550 slices per hour
  • Adjustable legs
  • 220V, 2800W
UPC Code:400012877391
Other Products from this Line
This toaster with a 1 1/2" to 3" opening is perfect for your breakfast buffet, hotel, or sandwich shop! It features a high clearance for larger items like bagels and texas toast and it also has a standby mode that reduces energy use during slow periods to save on energy costs.
  • 6-20P
    6-20P
    This unit comes with a NEMA 6-20P plug.
  • NSF Certified
    NSF Certified
    This item is certified by NSF to applicable standards.
  • Made in America
    Made in America
    This item was made in the United States of America.
  • UL Certified
    UL Certified
    This product is certified to applicable standards and requirements by UL Solutions.
Adjustable Clearance, High Output
Since this model has a high-clearance, adjustable 1 1/2" to 3" opening, it can accommodate either regular toast or thicker products like texas toast! Plus, since this model can toast up to 550 slices per hour, it can keep up with the pace of your busy breakfast buffet, coffee shop, or restaurant kitchen!
Maintenance Free Conveyor Drive
Even, Efficient Toasting
Durable Design, Easy to Clean
This toaster is designed for long-lasting durability as well as ease of service. It is made of corrosion-resistant stainless steel and aluminized steel and has adjustable legs to keep it level on rough or uneven surfaces. It also comes with a fan switch that senses the temperature of the unit and keeps the fan running until the unit is completely cool. A 208V, 2800W electrical connection is required for operation.