Vollrath CT4BH-2401400 JT3BH Conveyor Toaster with 1 1/2"-3" Opening - 240V, 3600W
Item number  9222401400MFR number  CT4BH-2401400
Protect Your Product
Usually Ships in 2-3 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Easily switches between one-sided and two-sided toasting
  • Variable speed conveyor with top and bottom heat control
  • 1 1/2"-3" adjustable opening
  • 1400 slices per hour
  • 240V, 3600W
UPC Code:400012877810
Vollrath CT4BH-2401400 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
70 lb.
Width
18 1/8 Inches
Depth
18 1/4 Inches
Height
15 Inches
Conveyor Width
Feeder Opening Height
Amps
15 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
240 Volts
Wattage
3,600 Watts
Color
Silver
Control Type
Infinite
Features
Made in America NSF Certified Quartz Element
Installation Type
Countertop
Plug Type
NEMA 6-30P
Power Type
Electric
Slices (per Hour)
1,400 Slices
Style
Horizontal
Type
Conveyor Toasters
Usage
High Volume
Vollrath CT4BH-2401400 Details
Make sure your staff can keep up with customer orders by adding this Vollrath CT4BH-2401400 JT3BH conveyor toaster with a 1 1/2" to 3" adjustable opening to your breakfast buffet or sandwich shop. Since this model has an adjustable 1 1/2" to 3" opening and can easily switch between one-sided and two-sided toasting, it is great for regular toast, texas toast, rolls, or bagels! Plus, since this model can toast up to 1400 slices per hour, it can keep up with the pace of your busy breakfast buffet, coffee shop, or restaurant kitchen!
This toaster is designed for long-lasting durability as well as ease of service. It is made of corrosion-resistant stainless steel and aluminized steel and has adjustable legs to keep it level on rough or uneven surfaces. It even has a fan safety switch that senses the temperature of the toaster and keeps the fan running until it is completely cool. A 240V, 3600W electrical connection is required for operation.
Overall Dimensions:
Width: 18 1/8"
Depth: 18 1/4"
Height: 15"