Vollrath CT4B-2401200 JT2B Conveyor Toaster with 2 1/4" Opening - 240V, 3200W
Item number  9222401200MFR number  CT4B-2401200
or enter your email to be instantly sent the price!
Get Price by Email
Start a Live Chat with a Customer Service rep to receive the price!
Mon-Thu 8AM-8PM EST · Fri 8AM-6PM EST · Sat 9AM-4PM EST
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Usually Ships in 3 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Designed for one-sided toasting, ideal for buns and bagels
  • Variable speed conveyor with top and bottom heat control
  • 2 1/4" opening
  • 1200 slices per hour
  • Wide conveyor belt with a maintenance free drive system
  • Energy efficient quartz heating elements; forced convection toasting
  • Standby mode reduces energy use by up to 75 percent during slow periods
  • 240V, 3200W
UPC Code:400012877728
Vollrath CT4B-2401200 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
50 lb.
Width
14 5/8 Inches
Depth
23 7/8 Inches
Height
Conveyor Width
Feeder Opening Height
2.24 Inches
Amps
13.4 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
240 Volts
Wattage
3,200 Watts
Color
Silver
Control Type
Infinite
Features
Made in America NSF Certified Quartz Element
Installation Type
Countertop
Plug Type
NEMA 6-20P
Power Type
Electric
Slices (per Hour)
1,200 Slices
Style
Horizontal
Type
Conveyor Toasters
Usage
High Volume
Vollrath CT4B-2401200 Details
This toaster is designed for long-lasting durability as well as ease of service. It is made of corrosion-resistant stainless steel and aluminized steel and has adjustable legs to keep it level on rough or uneven surfaces. It even has a fan safety switch that senses the temperature of the toaster and keeps the fan running until it is completely cool. A 240V, 3200W electrical connection is required for operation.