U.S. Range UTGG72-GT72M 72" Natural Gas Countertop Griddle with Thermostatic Controls - 168,000 BTU
Item number  372ut72gt72nMFR number  UTGG72-GT72M-0001
for details
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 3-5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • (6) 28,000 BTU burners
  • Sturdy stainless steel front, sides, and back
  • Designed with a 1" thick polished steel plate for thorough cooking
  • 4" deep grease trough in front catches product excess
  • Natural gas; 168,000 BTU
UPC Code:400012897573
Works With
Garland / US Range UTGG72-GT72M-0001 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
810 lb.
Width
70 7/8 Inches
Depth
32 Inches
Height
13 Inches
Nominal Width
72 Inches
Cooking Surface Depth
23 Inches
Backsplash
With Backsplash
Base Style
None – Countertop Unit
Control Type
Snap Action Thermostatic
Cooking Surface Material
Polished Steel
Features
NSF Certified Spark / Piezo Ignition
Gas Connection Size
3/4 Inches
Installation Type
Countertop
Number of Burners
6 Burners
Plate Thickness
1 Inch
Power Type
Natural Gas
Total BTU
168,000 BTU
Type
Griddles
Usage
Heavy Duty
Garland / US Range UTGG72-GT72M-0001 Details
This U.S. Range UTGG72-GT72M natural gas 72" countertop griddle with thermostatic controls gives you the cooking space and power you need to keep up with demands, even in high volume locations. A 1" thick polished steel griddle plate provides even heating for cooking pancakes, burgers, and a variety of other customer favorites. Featuring 168,000 BTU of power, this unit can help your kitchen cook food quickly and efficiently.
A stainless steel construction gives this model superior durability, and its 4" adjustable legs allow you to easily match the height of your other countertop equipment for a clean presentation and easy use. A 4" deep grease trough in the front make cleanup a breeze, and the piezo pilot igniters make starting the burners simple. Each burner also has its own snap-action thermostat control so that you can easily set it to a precise temperature for cooking your most popular dishes. This model requires a natural gas connection for operation.
Overall Dimensions:
Width: 70 7/8"
Depth: 32"
Height: 13"