Turbo Air TST-48SD-18-N-SL 48" 2 Door Mega Top Sliding Lid Refrigerated Sandwich Prep Table
Item number  902st4818snMFR number  TST-48SD-18-N-SL
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 2-3 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Slide back lid for extra storage and minimal clearance requirements
  • (18) 1/6 size, 4" deep food pans included
  • 9 1/2" deep, 1/2" thick polyethylene cutting board
  • Self-cleaning condenser system helps prevent service calls
  • Stainless steel interior and exterior with galvanized steel back, back grill, and bottom
  • Includes 2 stainless steel shelves
  • 1/5 hp compressor; 115V
  • Environmentally-safe R290 refrigerant
UPC Code:400012468902
Works With
Turbo Air Refrigeration TST-48SD-18-N-SL Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
265 lb.
Width
48 1/4 Inches
Depth
38 Inches
Height
44 Inches
Interior Width
41 1/4 Inches
Nominal Width
48 Inches
Interior Depth
Interior Height
Work Surface Height
35 Inches
Amps
4.1 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
Access Type
Doors
Capacity
15 cu. ft.
Casters
With Casters
Compressor Location
Rear Mounted
Compressor Style
Side / Rear Breathing
Construction
Stainless Steel
Door Style
Swing
Door Type
Solid
Features
Glass Lid Made in America NSF Certified Self Cleaning Condenser
Hinge Location
Left Right
Horsepower
1/5 hp
Number of 1/6 Size Pans Included
18 Pans
Number of Doors
2 Doors
Number of Shelves
2 Shelves
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Style
Counter Height
Temperature Range
33 - 39 Degrees F
Top Type
Mega Top
Turbo Air Refrigeration TST-48SD-18-N-SL Details
Boost your sandwich and salad making efficiency with this Turbo Air TST-48SD-18-N-SL Super Deluxe 48 1/4" mega top refrigerated prep table! This spacious unit can accommodate a wide variety of ingredients with the included (18) 1/6 size, 4" deep food pans. The cabinet provides you with additional storage space so you can keep bulk peppers, lettuce, tomatoes, and other toppings close at hand for quick and simple refills. The 2 rugged stainless steel shelves provide durability and easy organization. This table boasts a slide back lid that slides up and out of the way during use, reducing the vertical clearance requirements associated with comparable hinged lids while also providing storage space for spices and other accessories on its top platform. It also features a 9 1/2" deep cutting board so you have plenty of room to slice, dice, and assemble.
Unlike most refrigeration manufacturers, Turbo Air ships this unit with a package of casters, giving you the option to make your unit mobile if it's beneficial to your kitchen floor plan. A 115V electrical connection is required for operation.
Overall Dimensions:
Width: 48 1/4"
Depth: 38"
Height: 44"
Working Height: 35"