Turbo Air TPR-67SD-D4-N 67" 4 Drawer Pizza Prep Table
Item number  902tpr67d4nMFR number  TPR-67SD-D4-N
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 2-3 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Durable stainless steel construction and shelving
  • Forced air system keeps food cool at required temperatures even if lid is open
  • 19 1/4" deep cutting board is made of easy to sanitize low density polyethylene
  • Top rail holds (9) 1/3 size pans up to 6" deep (included)
  • Self-cleaning condenser system helps prevent service calls
  • Maintains temperatures between 33 and 41 degrees Fahrenheit
  • Includes 4" swivel casters with locks on 2
  • Environmentally-safe R290 refrigerant
UPC Code:400010919239
Works With
Turbo Air Refrigeration TPR-67SD-D4-N Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
468 lb.
Width
67 Inches
Depth
36 1/4 Inches
Height
41 Inches
Nominal Width
68 Inches
Work Surface Height
31 Inches
Amps
5.6 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
1/3 Size Pan Capacity
9 Pans
Access Type
Drawers
Capacity
20 cu. ft.
Compressor Location
Side Mounted
Compressor Style
Front Breathing
Construction
Stainless Steel
Features
NSF Certified Self Cleaning Condenser
Horsepower
2/3 hp
Number of Drawers
4 Drawers
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Refrigeration Type
Air Cooled
Temperature Range
33 - 41 Degrees F
Turbo Air Refrigeration TPR-67SD-D4-N Details
Thanks to its extra-deep 19 1/4" cutting board, the Turbo Air TPR-67SD-D4-N 67" four drawer pizza prep table provides plenty of space to build your signature pizzas, calzones, stromboli and more! Its topping rail accommodates (9) 1/3 size food pans up to 6" deep to keep all your fresh toppings close at hand. A side-mounted, front-breathing 2/3 hp compressor that runs on eco-friendly R290 refrigerant. This specialized refrigerant has an ozone depletion potential (ODP) of 0 and a global warming potential (GWP) of 3, making it an environmentally-responsible choice for your business. The side-mounted compressor helps maintain food safe holding temperatures and lets the unit be placed closer to the wall than comparable models, saving precious aisle space.
Each of this pizza prep table's drawers can accommodate up to (12) 1/6 size food pans full of backup toppings and ingredients. Turbo Air also ships this unit with a pack of 4" casters, giving you the option to make your unit mobile if it's beneficial to your kitchen floor plan. This unit requires a 115V electrical connection for operation.
Overall Dimensions:
Width: 67"
Depth: 36 1/4"
Height: 41 7/8"
Work Surface Height: 31"