Turbo Air TCBE-36SDR-N6 36" Two Drawer Refrigerated Chef Base
Item number  902tcbe6srn6MFR number  TCBE-36SDR-N6
Protect Your Product
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 3-4 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 36" rugged work top
  • Environmentally-safe R-600a refrigerant
UPC Code:400011422646
Other Products from this Line
Turbo Air Refrigeration TCBE-36SDR-N6 Specs
Shipping Weight
229 lb.
Width
35 5/8 Inches
Height
25 1/4 Inches
Amps
2.8 Amps
Hertz
60 Hz
Capacity
1/6 Size Food Pans 1/6 Size Food Pans 4.98 cu. ft. Half Size Food Pans Half Size Food Pans lb. lb.
Front Breathing
Construction
Stainless Steel
Full Size Food Pan Capacity
2 Pans
Horsepower
1/5 hp
Refrigerant Type
R-600a
Chef Bases
Turbo Air Refrigeration TCBE-36SDR-N6 Details
Conveniently store your refrigerated ingredients and speed up food preparation time with this Turbo Air TCBE-36SDR-N6 36" refrigerated chef base! Its durable stainless steel top creates a rugged workspace that will hold up to everyday working conditions. Chef bases maximize the space in your kitchen and increase efficiency by allowing you to place countertop cooking equipment right on top of the chef base where you store your cold ingredients for a streamlined, convenient kitchen operation.
This base features a heavy-duty work top with a 788 lb. weight capacity. The work top is made of insulated 16-gauge, type 304 stainless steel to help minimize heat transfer to the inside of the cabinet and provides ample space for countertop cooking equipment like fryers, griddles, or charbroilers. The chef base's 2 drawers can each hold up to 4" deep 1/6 size pans. Because chef bases can accommodate a variety of cooking equipment, you can arrange meats, cheeses, and vegetables in the drawers so you have everything you need to prepare cheese steaks, hamburgers, and breakfast sandwiches.
This chef base has a powerful 1/5 hp compressor that runs on eco-friendly R-600a refrigerant. This specialized refrigerant has an ozone depletion potential (ODP) of 0 and a global warming potential (GWP) of 3, making it an environmentally-responsible choice for your business.The CFC-free polyurethane insulation helps increase the overall energy efficiency and structural integrity of this unit for a long-lasting addition to your kitchen. Unlike most refrigeration manufacturers, Turbo Air ships this unit with a package of casters, giving you the option to make your unit mobile if it's beneficial to your kitchen floor plan. This unit requires a 115V electrical connection.
Overall Dimensions:
Width: 35 5/8"
Depth: 32"