Turbo Air Super Deluxe TST-72SD-08S-N-CL 72" 3 Door Refrigerated Sandwich Prep Table with Clear Lid
Item number  902st72s8sclMFR number  TST-72SD-08S-N-CL
Usually Ships in 2-3 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Innovative self-cleaning condenser ensures efficient operation and sanitary use
  • Top rail holds (8) 1/6" size food pans, 4" deep, and has a clear insulated lid
  • Cold bunker forced-air system completely surrounds pans with cold air
  • 9 1/2” deep, 1/2” thick cutting board provides ample workspace
  • Uses eco-friendly R-290 refrigerant; 115V
UPC Code:400015404402
Works With
Turbo Air Refrigeration TST-72SD-08S-N-CL Specs
Shipping Weight
392 lb.
Width
72 5/8 Inches
Depth
30 Inches
Height
37 5/8 Inches
Power Cord Length
120 Inches
Nominal Width
72 Inches
Cutting Board Depth
9 1/2 Inches
Cutting Board Height
1/2 Inch
Amps
9.9 Amps
Hertz
60 Hz
115 Volts
1/6 Size Pan Capacity
8 Pans
Capacity
23 cu. ft.
Casters
With Casters
Color
Silver
Features
Made in America Self Cleaning Condenser
Horsepower
3/8 hp
Installation Type
Freestanding
Number of Doors
3 Doors
Number of Shelves
3 Shelves
Top Type
Standard Top
Type
Prep Refrigeration
Turbo Air Refrigeration TST-72SD-08S-N-CL Details
Easily assemble fresh, crisp salads and sandwiches with this Turbo Air Super Deluxe TST-72SD-08S-N-CL 72" 3 door refrigerated sandwich prep table with a clear lid! This heavy-duty unit boasts a stainless steel exterior with a galvanized back and bottom for long-lasting use to ensure streamlined service in your busy establishment. The top rail has a clear insulated lid to easily see product even when closed, and holds up to (8) 1/6 size food pans, 4" deep, with a full set of pans to get you started. There is also space left open next to the rail to operate as an additional work area. This leaves the left side open as an extra workspace. Plus, it also includes a 9 1/2" deep, 1/2" thick high-density polyethylene cutting board as a space to prep orders and slice ingredients.
To maintain a clean unit, Turbo Air's revolutionary self-cleaning condenser has a mesh filter to catch dust and debris and has a rotating brush that removes any daily build-up. This not only prevents damage to the products inside, but also prevents overall system failure. This prep table also includes (4) 4" swivel casters, 2 with brakes, making it easy to move the table for cleaning and maintenance or to lock it in place for safe use. This unit requires a 115V electrical connection for operation.
Overall Dimensions:
Width: 72 5/8"
Depth: 30"