T&S MPY-8WLN-12-CR EasyInstall Wall Mounted 22 1/4" High Mini Pre-Rinse Faucet with Adjustable 8" Centers, Low Flow Spray Valve, 24" Hose, 12" Add-On Faucet, and 6" Wall Bracket
Item number 510mpy8w12crMFR number MPY-8WLN-12-CR
Works With
Login or enter your email to be instantly sent the price!
Start a Live Chat with a Customer Service rep to receive the price!
Mon-Thu 8AM-8PM EST · Fri 8AM-6PM EST · Sat 9AM-4PM EST
- Apply, opens link in this tab
(1,659 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
Quick Shipping
Usually ships in 1 business day
Product Overview
- 8" centers, adjustable from 7 3/4" to 8 1/4"; 1/2" NPT female inlets
- 24" flex hose; 0.65 GPM B-0107-C spray valve
- Lever handles with color coded indexes
- Cerama ceramic cartridges; check valves; withstands temperatures up to 140 degrees Fahrenheit
- Includes 12" add-on faucet and wall bracket; 22 1/8" overall height
- Shipping Weight
- 12.2 lb.
- Hose Length
- 24 Inches
- Faucet Width
- 12 5/8 Inches
- Faucet Height
- 22 1/8 Inches
- Add-On Faucet
- 12 Inches
- Add-on Flow Rate
- 5.35 GPM
- Add-On Type
- Swing
- Cartridge Type
- Ceramic
- Faucet Centers
- 8 Inches
- Features
- Made in America
- Finish
- Chrome
- Handle Type
- Lever
- Material
- Brass
- Mounting Style
- Wall Mounted
- Mounting Type
- Adjustable
- Pre Rinse Unit Type
- Hose and Spring Mini Pre-Rinse Faucets
- Pressure Rating
- 125 PSI
- Spray Valve Flow Rate
- 0.65 GPM
- Temperature Rating
- 40 - 140 Degrees F
- Type
- Pre-Rinse Units
- Water Inlet Size
- 1/2 Inches
T&S Brass and Bronze Works MPY-8WLN-12-CR Details
This T&S MPY-8WLN-12-CR wall mounted mini pre-rinse faucet features a 24" flex hose and spring design that provides plenty of versatility in a variety of warewashing applications, while its reduced height makes it a great fit for commercial kitchens where space is at a premium! A 0.65 GPM low flow spray valve makes it easy to clear food debris off of dishes before washing them, while conserving water and saving you money on your utility bill. Additionally, a 12" add-on swing faucet makes your sink even more versatile, allowing you to switch between the pre-rinse setup and normal faucet depending on what you need! Designed specifically to make installation as fast and hassle-free as possible, this EasyInstall faucet also comes with 1/2" NPT female inlets on 8" adjustable centers.
- 24" flex hose with spring is great for many pre-rinse applications
- 0.65 GPM spray valve (B-0107-C) with ergonomic squeeze handle
- Lever handles with color coded indexes for durability and easy operation
- 12" add-on swing faucet is perfect for times when you need water but don't need a pre-rinse faucet
- Includes wall bracket for added support
- Durable chrome plated brass construction
Overall Dimensions:
Faucet Height: 22 1/8"
Faucet Width: 12 5/8"
Add-On Faucet: 12"