T&S B-5115-12CRB8TP 40 7/16" High Wall Mounted DuraPull Pre-Rinse Faucet 4" Workboard Centers, 30" Hose, 1.07 GPM Spray Valve, 12" Add-On Faucet, Accessory Tee, and Wall Bracket
Item number  510b51151b8tMFR number  B-5115-12CRB8TP
Usually Ships in 2-3 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 4" workboard centers, 1/2" NPT male connections, tailpieces and nuts for 1/4" NPT included
  • 30" flex hose, 1.07 GPM spray valve; 12" riser
  • Lever handles, ceramic cartridges for maximum durability
  • 12" add-on faucet, accessory tee included
  • Innovative DuraPull valve system; 7 year warranty
UPC Code:400013538550
Works With
T&S Brass and Bronze Works B-5115-12CRB8TP Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
12.24 lb.
Hose Length
30 Inches
Faucet Width
8 5/8 Inches
Faucet Height
40 7/16 Inches
Add-On Faucet
12 Inches
Add-on Flow Rate
7.56 GPM
Add-On Type
Swing
Cartridge Type
Ceramic
Faucet Centers
4 Inches
Features
Made in America
Finish
Chrome
Handle Type
Lever
Material
Brass
Mounting Style
Wall Mounted
Mounting Type
Workboard
Pre Rinse Unit Type
Pull-Down Assembly
Pressure Rating
125 PSI
Spray Valve Flow Rate
1.07 GPM
Temperature Rating
40 - 140 Degrees F
Type
Pre-Rinse Units
Water Inlet Size
1/2 Inches
T&S Brass and Bronze Works B-5115-12CRB8TP Details
The faucet comes with a 30" stainless steel hose for maximum flexibility, while the 1.07 GPM spray valve gives you the power to blast away stubborn food debris with minimal impact on your water bill. A 12" add-on faucet is great for times when it's more convenient to use a traditional spout than the pre-rinse sprayer, and it comes with a full-flow stream regulator outlet. The included accessory tee assembly adds further functionality by allowing you to supply chemical injector systems and other accessories with water through your pre-rinse unit. Cerama cartridges with check valves deliver unparalleled reliability because they use ceramic discs that won't wear down like the soft rubber parts found in most traditional compression cartridges. This creates a long-lasting, tight seal that is backed by a lifetime warranty. Lever handles make it easy to turn the water on and off at the faucet base.
This unit also uses T&S's innovative EasyInstall design to save you time when setting it up. The riser is designed with a lock nut and bushing that pop down into the faucet base, so that you only have to tighten the nut to secure the riser rather than threading it into the base. The 4" workboard centers come with 1/2" NPT male inlets, and tailpieces and nuts for 1/4" NPT are included. A 6" wall bracket provides extra support and ensures that your new faucet can stand up to even the most rigorous use.
Overall Dimensions:
Faucet Height: 40 7/16"
Faucet Width: 8 5/8"
Add-On Faucet: 12"