T&S B-0133-ADF12-BC EasyInstall Wall Mounted 37 1/2" High Pre-Rinse Faucet with Adjustable 8" Centers, Low Flow Spray Valve, 44" Hose, 12" Add-On Faucet, and 6" Wall Bracket
Item number  510b0133ad12MFR number  B-0133-ADF12-BC
or enter your email to be instantly sent the price!
Get Price by Email
Start a Live Chat with a Customer Service rep to receive the price!
Mon-Thu 8AM-8PM EST · Fri 8AM-6PM EST · Sat 9AM-4PM EST
Quick Shipping
Usually ships in 1 business day
Product Overview
  • 8" centers, adjustable from 7 3/4" to 8 1/4"; 1/2" NPT female inlets
  • 44" flex hose; 0.65 GPM B-0107-C spray valve
  • Lever handles with color coded indexes
  • Includes 12" add-on faucet and wall bracket
UPC Code:671262759748
Works With
T&S Brass and Bronze Works B-0133-ADF12-BC Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
13.7 lb.
Hose Length
44 Inches
Faucet Width
12 5/8 Inches
Faucet Height
37 5/8 Inches
Add-On Faucet
12 Inches
Add-on Flow Rate
24 GPM
Add-On Type
Swing
Cartridge Type
Compression
Faucet Centers
8 Inches
Features
Made in America
Finish
Chrome
Handle Type
Lever
Material
Brass
Mounting Style
Wall Mounted
Mounting Type
Adjustable
Pre Rinse Unit Type
Hose and Spring
Pressure Rating
125 PSI
Spray Valve Flow Rate
0.65 GPM
Temperature Rating
40 - 140 Degrees F
Type
Pre-Rinse Units
Water Inlet Size
1/2 Inches
T&S Brass and Bronze Works B-0133-ADF12-BC Details
This T&S B-0133-ADF12-BC wall mounted pre-rinse faucet features a 44" flex hose and spring design that provides plenty of versatility in a variety of warewashing applications! A 0.65 GPM low flow spray valve makes it easy to clear food debris off of dishes before washing them, while conserving water and saving you money on your utility bill. Additionally, a 12" add-on swing faucet makes your sink even more versatile, allowing you to switch between the pre-rinse setup and normal faucet depending on what you need! Designed specifically to make installation as fast and hassle-free as possible, this EasyInstall faucet also comes with 1/2" NPT female inlets on 8" adjustable centers.
- 44" flex hose with spring is great for many pre-rinse applications
- 0.65 GPM spray valve (B-0107-C) with ergonomic squeeze handle
- Lever handles with color coded indexes for durability and easy operation
- 12" add-on swing faucet is perfect for times when you need water but don't need a pre-rinse faucet
- Includes wall bracket for added support
- Durable chrome plated brass construction
Overall Dimensions:
Faucet Height: 37 5/8"
Faucet Width: 12 5/8"
Add-On Faucet: 12"