T&S B-0131-ADF14-B Wall Mounted 33 7/16" High Pre-Rinse Faucet with Adjustable 8" Centers, Low Flow Spray Valve, Swivel Arm, 20" Hose, 14" Add-On Faucet, and 6" Wall Bracket
Item number  510b013114bMFR number  B-0131-ADF14-B
or enter your email to be instantly sent the price!
Get Price by Email
Start a Live Chat with a Customer Service rep to receive the price!
Mon-Thu 8AM-8PM EST · Fri 8AM-6PM EST · Sat 9AM-4PM EST
Quick Shipping
Usually ships in 1 business day
Product Overview
  • 8" centers, adjustable from 7 3/4" to 8 1/4"; 1/2" NPT female inlets with 2" flange
  • 12" swivel arm; 20" hose; 1.15 GPM B-0107 spray valve
  • Lever handles with color coded indexes
  • Includes 14" add-on faucet and 6" wall bracket; 33 7/16" overall height
  • Chrome plated brass construction
UPC Code:671262738354
Works With
T&S Brass and Bronze Works B-0131-ADF14-B Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
13.1 lb.
Hose Length
20 Inches
Faucet Width
12 5/8 Inches
Faucet Height
33 7/16 Inches
Add-On Faucet
14 Inches
Add-On Type
Swing
Cartridge Type
Compression
Faucet Centers
8 Inches
Features
Made in America
Finish
Chrome
Handle Type
Lever
Material
Brass
Mounting Style
Wall Mounted
Mounting Type
Adjustable
Pre Rinse Unit Type
Hose and Swivel Arm
Pressure Rating
125 PSI
Spray Valve Flow Rate
1.15 GPM
Temperature Rating
140 Degrees F
Type
Pre-Rinse Units
Water Inlet Size
1/2 Inches
T&S Brass and Bronze Works B-0131-ADF14-B Details
This T&S B-0131-ADF14-B wall mounted pre-rinse faucet features a 12" long swivel arm which is perfect for applications when a normal hose and spring or pull-down arm setup doesn't provide enough range of motion! A 1.15 GPM spray valve makes it easy to clear food debris off of dishes before washing them, and an ergonomic squeeze handle allows easy and intuitive use. Additionally, a 14" add-on swing faucet makes your sink even more versatile, allowing you to switch between the pre-rinse setup and normal faucet depending on what you need! To make installation easy, it also boasts 1/2" NPT female inlets on 8" adjustable centers.
- 12" long swivel arm provides maximum reach and range of motion
- 1.15 GPM spray valve (B-0107) with ergonomic squeeze handle
- Lever handles with color coded indexes for durability and easy operation
- 14" add-on swing faucet is perfect for times when you need water but don't need a pre-rinse faucet
- Includes wall bracket for added support
- Durable chrome plated brass construction
Overall Dimensions:
Faucet Height: 33 7/16"
Faucet Width: 12 5/8"
Add-On Faucet: 14"
Attention CA Residents:
  • Made in America
    This item was made in the United States of America.
  • 1/2" Water Connection
    1/2" Water Connection
    This unit comes with a 1/2" water connection for water supply.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
Can I get a spray valve with a higher flow rate (GPM)?
Product Class 1 (5 ozf or less) – Max Flow Rate: 1 GPM
Product Class 2 (5.01 - 8 ozf) – Max Flow Rate: 1.2 GPM
Product Class 3 (over 8 ozf) – Max Flow Rate: 1.28 GPM
Customer Reviews
5.0
Rated 5 out of 5 stars
1 Customer Reviews
Frequently Mentioned
  • around
  • bay
  • best
  • clean
  • dish
  • faucet
  • fit
  • larger
  • machine
  • perfect
Showing 1 of 1 review
Review by
Young L. from Younglife Saranac Village
Posted on 04/10/2018
Verified Purchase
Rated 5 out of 5 stars
Faucet Centers:
14"