Item number  890twt6032dh2MFR number  TWT-60-32D-2-HC
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 6-7 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Stainless steel exterior, GalFan coated steel back, and clear-coated aluminum interior
  • Convenient worktop surface with 3 9/16" backsplash
  • Foamed-in-place insulation
  • Positive seal door swing with magnetic door gasket for easy loading and unloading of product
  • Uses R-290 refrigerant; 115V, 1/10 hp
UPC Code:400016605297
Other Products from this Line
True Refrigeration TWT-60-32D-2-HC Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
189 lb.
Width
60 1/4 Inches
Depth
33 5/8 Inches
Height
Work Surface Height
Amps
1.7 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
Access Type
Doors and Drawers
Backsplash
With Backsplash
Capacity
17.3 cu. ft.
Casters
With Casters
Color
Silver
Compressor Location
Rear Mounted
Compressor Style
Front / Rear Breathing
Door Style
Swing
Door Type
Solid
Features
With Backsplash
Hinge Location
Right
Horsepower
1/10 hp
Number of Doors
1 Door
Number of Drawers
2 Drawers
Number of Shelves
2 Shelves
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Style
Counter Height
Temperature Range
33 - 38 Degrees F
True Refrigeration TWT-60-32D-2-HC Details
Thanks to its positive seal door swing and magnetic door gasket, this unit is easy to load and unload. This unit also comes with two separate drawers that can each accommodate two 8" deep full size food pans (sold separately) for flexible storage. The rollers, slides, and magnetic gaskets of the drawers are removable without tools. Plus, the recessed handles on the door and drawers ensure ease of use. The (4) 5" stem casters aid in maneuverability and make the unit easy to move for cleaning. Two of the casters lock to keep the unit stable when in use.
This refrigerator ensures optimal performance by operating with a 1/10 hp refrigeration system that circulates R-290 refrigerant to maintain temperatures between 33 and 38 degrees Fahrenheit. R-290 refrigerant has an ozone depletion potential (ODP) of 0 and a global warming potential (GWP) of 3. This unit requires a 115V electrical connection for operation.