Sun Joe IONMAX 7" Cordless Handheld Shrubber / Trimmer with 2.0 Ah Battery and Charger 24V-SSEG-LTE - 24V
Item number  20024vsseglteMFR number  24V-SSEG-LTE
Product Overview
  • 60W brushless motor provides up to 1,500 RPM for maximum cutting power
  • 7" steel blade cuts through twigs, brush, and branches up to 5/16" in diameter
  • Light weight, handheld design for easy portability
  • Built-in safety switch prevents accidental starts
  • Designed for maintenance-free use
  • Not eligible for expedited shipping
UPC Code:400017208510
Other Products from this Line
Sun Joe 24V-SSEG-LTE Specs
Shipping Weight
3.9 lb.
Length
13 Inches
Width
6 7/16 Inches
Height
5 1/2 Inches
Blade Length
7 Inches
Voltage
24 Volts
Wattage
60 Watts
Battery Capacity
2 Ah
Battery Type
Lithium-Ion Rechargeable
Color
Black Green
Power Type
Battery
RPM
1,500 RPM
Type
Hedge Trimmers
Sun Joe 24V-SSEG-LTE Details
Trim away at hedges with this Sun Joe IONMAX shrubber / trimmer. This heavy-duty unit has a 60W brushless motor that operates at a rate of up 1,500 RPM for maximum cutting power and performance. It is ideal for shaping small shrubs and hedges in hard-to-reach spaces or for detailed trimming. The 7" rust-resistant steel blades easily cut through twigs, leaves, brush, and branches up to 5/16" in diameter, providing a clean, precise cut every time.
This handheld unit boasts a cordless design for use wherever you need it, and it is light weight for easy handling. It is maintenance-free without requiring gas, oil, or seasonal tune-ups, and it does not emit toxic emissions. It includes a built-in safety switch to prevent accidental starts, and it comes with a blade sheath for safe storage. For operation, this shrubber / trimmer comes with a 24V, 2.0 Ah battery and a compatible charger.
Kit Includes:
- Sun Joe 24V-SSEG-LTE shrubber / trimmer
- 24V, 2.0 Ah lithium-ion battery
- Charger
- Blade sheath
Overall Dimensions:
Length: 13"