Sun Joe 24V-GT3MAX-LTE iON+ Cordless Garden Kit with (2) 2.0 Ah Batteries and Charger - 24V
Item number  20024vgt3maxlteMFR number  24V-GT3MAX-LTE
Special Order Shipping
An estimated delivery date will be provided after placing the order
Product Overview
  • Includes a cordless leaf blower, stringless trimmer, and hedge trimmer
  • Leaf blower propels air up to 100 mph to remove leaves, dirt, debris, and even light snow
  • Stringless trimmer cuts through tough grass, thick thatches, and unwanted weeds
  • Hedge trimmer boasts 18" blades to cut through twigs, branches, and stems up to 5/8" thick
  • Two batteries and charger included
Shipping Restrictions
  • This item cannot ship to AK or HI
  • Not eligible for expedited shipping
UPC Code:400016263022
Sun Joe 24V-GT3MAX-LTE Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
17.6 lb.
Blade Length
10 - 18 Inches
Voltage
24 Volts
Wattage
250 - 350 Watts
Air Velocity
100 MPH
Air Volume
280 CFM
Battery Capacity
2 Ah
Battery Type
Lithium-Ion Rechargeable
Color
Black Green
Features
Cordless Telescoping
Power Type
Battery
RPM
2,800 RPM
Type
Blowers Hedge Trimmers Lawn Care Tools Trimmers
Sun Joe 24V-GT3MAX-LTE Details
The included leaf blower makes it easy to clean up your patio, walkway, or yard. The efficient 350W motor provides up to 280 CFM of air flow, while the turbine fan propels air up to 100 mph. This helps to quickly and easily remove leaves, dirt, debris, and even light snow. This unit is lightweight at just 4 lb. for easy portability around your outdoor space.
This kit also includes a stringless trimmer. This trimmer boasts SharpenerBlade technology for hassle-free cutting. This 10" self-sharpening blade precisely cuts through tough grass, thick thatches, and unwanted weeds. Since this unit is stringless, it will perform without kinks, tangles, and jams. It is designed with a Twist-N-Groom 180 degree rotating head to convert from a trimmer to an edger, providing you with the function of 2 tools in 1. This tool is lightweight, and it has an adjustable handle and telescopic pole for ultimate comfort and control. Plus, the flower guard protects the blade from contacting your plants.
This kit is complete with a hedge trimmer to trim, hedge, edge, and clean your overgrown bushes. This unit has a 250W motor that provides up to 2800 RPM for efficient cutting. Thanks to the dual-action blades, it offers 40% less vibration that single-action blades. The 18" rust-resistant blades can cut through twigs, branches, and stems up to 5/8" thick. This unit has a dual-handed grip for comfortable use. Plus, it comes with a built-in safety switch to prevent it from accidentally starting and a blade safety cover to protect hands from the blade.
Kit Includes:
- Charger
- Sun Joe cordless leaf blower
- Sun Joe cordless stringless trimmer
- Sun Joe hedge trimmer
- (2) 24V iON+ 2.0 Ah lithium-ion batteries