Snow Joe 24V-X2-SB18-TV1 Cordless Snow Blower Bundle with (2) 4.0 Ah Batteries and Dual Port Charger - 24V
Item number  20024vx2sb18tv1MFR number  24V-X2-SB18-TV1
Out of Stock
Special Order Shipping
An estimated delivery date will be provided after placing the order
Product Overview
  • Adjustable chute launches snow up to 20' away
  • Clears a 19" wide x 10" deep path
  • Capable of working through 700 lb. of snow per minute
  • Includes LED headlights for improved visibility in darker settings
  • Two batteries and dual port charger included
Shipping Restrictions
  • This item cannot ship to AK or HI
  • Not eligible for expedited shipping
UPC Code:400016263015
Snow Joe LLC 24V-X2-SB18-TV1 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
38.7 lb.
Length
24 7/16 Inches
Width
19 3/4 Inches
Height
Cutting Area Width
19 Inches
Cutting Area Depth
10 Inches
Voltage
24 Volts
Wattage
1,200 Watts
Battery Capacity
(2) 4 Ah
Battery Type
Lithium-Ion
Color
Black Blue
Features
Cordless With Light
Included
Batteries Battery Charger
Plowing Capacity Max
700 lb./min
Power Type
Battery
RPM
2,500 RPM
Type
Snow Blower
Snow Joe LLC 24V-X2-SB18-TV1 Details
Clear paths of snow quickly with the Snow Joe 24V-X2-SB18-TV1 iON+ cordless snow blower bundle. You'll have no need for pull-cords, gas, or oil since this electric blower is battery powered and cordless, which inherently reduces carbon emissions for cleaner air. Thanks to the rubber-tipped, 4 blade steel auger, this snow blower clears a 19" wide by 10" deep path in every pass. This makes it perfect for both small and large driveways, decks, and sidewalks. On top of the unit is an adjustable chute, which rotates up to 180 degrees and can toss snow up 20' away. The blower has a powerful 1200W motor to clear up to 700 lb. of snow per minute and up to 10 tons of snow per charge.
Kit Includes:
- Dual port charger
- Snow Joe 24V-X2-SB18-TV1 cordless snow blower
- (2) 24V iON+ 4.0 Ah lithium-ion batteries