Snow Joe 24V-X2-SB15 15" iON+ Cordless Snow Blower with 4.0 Ah Batteries and Charger - 48V
Item number  20024vx2sb15MFR number  24V-X2-SB15
Out of Stock
Product Overview
  • Launches snow up to 20'
  • Safe for pavement, decks, and driveways
  • Clears 15" wide x 6" deep path
  • No gas or oil needed; battery operated
  • Chute is adjustable up to 180 degrees
  • Not eligible for expedited shipping
UPC Code:400015997898
Works With
Snow Joe LLC 24V-X2-SB15 Specs
Shipping Weight
25.7 lb.
Length
20 Inches
Width
17 5/16 Inches
Height
22 3/16 Inches
Cutting Area Width
15 Inches
Cutting Area Depth
6 Inches
Voltage
48 Volts
Wattage
750 Watts
Battery Capacity
(2) 4 Ah
Battery Type
Lithium-Ion
Color
Black Blue
Features
Cordless Lightweight
Included
Batteries Battery Charger
Plowing Capacity Max
441 lb./min
RPM
2,000 RPM
Type
Snow Blower
Snow Joe LLC 24V-X2-SB15 Details
Clear paths of snow quickly with the Snow Joe 24V-X2-SB15 15" iON+ cordless snow blower. You'll have no need for pull-cords, gas, or oil since this electric blower is battery powered and cordless, which inherently reduces carbon emissions for cleaner air. Perfect for normal-sized driveways and sidewalks, the snow blower clears a 15" wide by 6" deep path in every pass. On top of the unit is an adjustable chute, which rotates up 180 degrees, and it can toss snow up 20' away. The blower is only 27 lb., which makes it easier to handle when operating.
Kit Includes:
- (2) 24V 4.0 Ah lithium-ion batteries
- Dual-port charger
- Snow Joe 24V-X2-SB15 15" cordless snow shovel
Overall Dimensions:
Length: 20"