Snow Joe 24V-SS13-XR 13" iON+ Cordless Snow Shovel with 5.0 Ah Battery and Charger - 24V
Item number  20024vss13xrMFR number  24V-SS13-XR
Product Overview
  • Launches snow up to 20'
  • Lightweight with dual-handle design for easy maneuvering
  • Clears 13" wide x 6” deep path
  • Battery-powered for uninhibited snow plowing
  • Capable of working through 300 lb. of snow per minute
  • Not eligible for expedited shipping
UPC Code:400015681353
Works With
Snow Joe LLC 24V-SS13-XR Specs
Shipping Weight
19 lb.
Length
25 Inches
Width
12 1/2 Inches
Height
14 1/2 Inches
Voltage
24 Volts
Battery Type
Lithium-Ion
Features
Cordless
Plowing Capacity Max
300 lb./min
Power Type
Electric
Weight
13.5 lb.
Snow Joe LLC 24V-SS13-XR Details
In an effort to reduce the strain on the back, this unit only weighs 13.5 lb. with a dual handle design for optimal maneuverability and control. The snow shovel is also capable of working through 300 lb. of snow per minute and clears a 13" wide by 6" deep path in every pass. Due to the lightweight design, this product stores easily as it is compact and entirely gas-free. Assembly is made quick and easy as everything is included, and most pieces slide right into each other. Get ready for the winter snow by tackling the build-up with the Snow Joe 24V-SS13-XR cordless snow shovel. This unit comes with both the 5.0 Ah battery and charger.
Kit Includes:
- (1) 24V iON+ 5.0 Ah lithium-ion battery
- (1) Charger
- Snow Joe 24V-SS13-XR cordless snow shovel
Overall Dimensions:
Length: 25"