Snow Joe 24V-SS10-XR 10" iON+ Cordless Snow Shovel with 5.0 Ah Battery and Charger- 24V
Item number  20024vss10xrMFR number  24V-SS10-XR
Out of Stock
Special Order Shipping
An estimated delivery date will be provided after placing the order
Product Overview
  • Launches snow up to 20'
  • Lightweight with dual-handle design for easy maneuvering
  • Clears 10" wide x 6” deep path
  • No gas or oil needed; battery operated
  • Capable of working through 68 lb. of snow per minute
Shipping Restrictions
  • This item cannot ship to AK or HI
  • Not eligible for expedited shipping
UPC Code:400015997874
Snow Joe LLC 24V-SS10-XR Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
12.8 lb.
Length
26 13/16 Inches
Width
10 5/8 Inches
Height
9 1/8 Inches
Amps
5 Amps
Hertz
60 Hz
Voltage
120 Volts
Wattage
210 Watts
Battery Type
Lithium-Ion
Features
Cordless
Plowing Capacity Max
68 lb./min
Power Type
Battery
Type
Snow Shovels
Weight
13 lb.
Snow Joe LLC 24V-SS10-XR Details
Combining the convenient lightweight aspect of a shovel with the physical ease of a snow blower, the Snow Joe 24V-SS10-XR 10" cordless snow shovel offers the ultimate solution for snow removal. You'll have no need for pull-cords, gas, or oil since this electric shovel is battery-powered, which inherently reduces carbon emissions as well. The battery charges in just under two hours. Eliminate snow easily from patios, steps, or sidewalks. Launching snow up to 20' away, you'll be sure to clear paths in one go-around, especially since the durable scraper blade can get to the ground without damaging pavement.
In an effort to reduce the strain on the back, this unit weighs just about 13 lb. with a dual handle design for optimal maneuverability and control. The snow shovel is also capable of working through 68 lb. of snow per minute and clears a 10" wide by 6" deep path in every pass. Due to the lightweight design, this product stores easily as it is compact and entirely gas-free. Assembly is made quick and easy as everything is included, and most pieces slide right into each other. This unit comes with both the 5.0 Ah lithium-ion battery and a compatible charger. Get ready for the winter snow by tackling the build-up with the Snow Joe 24V-SS10-XR cordless snow shovel.
Kit Includes:
- 24V 5.0 Ah lithium-ion battery
- Charger
- Snow Joe 24V-SS10-XR 10" cordless snow shovel