Item number  50ar12rdxptc4unnMFR number  R12-RDX-PTC-4UNN
Usually Ships in 5-10 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Great for collecting and transporting laundry
  • Durable polyethylene body on a kiln-dried hardwood base
  • Includes 2 swivel and 2 rigid 4" non-marking casters for smooth mobility
  • Drain plugs allow for convenient draining after cleaning
  • Versatile cart also works great for recycling and storing sports equipment
UPC Code:400016472288
Royal Basket Trucks R12-RDX-PTC-4UNN Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
37 lb.
Length
40 Inches
Width
30 Inches
Height
34 Inches
Assembly Options
Fully Assembled
Base Material
Wood
Bushel Size
Large
Caster Size
4 Inches
Caster Type
2 2 Rigid / 2 Swivel 2 2 Rigid / 2 Swivel
Color
Red
Features
Drain Plug Made in America
Frame Material
Plastic
Type
Laundry Carts
Volume Capacity
15 cu. ft.
Royal Basket Trucks R12-RDX-PTC-4UNN Details
The 2 swivel and 2 rigid 4" non-marking casters make for smooth mobility, allowing you to easily move the truck from room to room. Additionally, drain plugs are included for convenient draining after cleaning, making this truck easy to maintain. Its spacious 14.2 cu. ft. design holds up to 12 bushels of laundry. In addition to laundry, this versatile truck is also great for storing recyclables and sports equipment, and is sure to be a helpful addition in a variety of settings!
Overall Dimensions:
Length: 40"
Width: 30"
Height: 34"
Capacity: 14.2 cu. ft.
Attention CA Residents:
  • Fully Assembled
    This item arrives fully assembled, and requires no additional assembly prior to use.
  • Made in America
    Made in America
    This item was made in the United States of America.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
Why are the dimensions in the title different from the actual dimensions in the description?
The dimensions given in the title represent an “industry standard” – a basic size that most manufacturers produce and that people in the industry use to easily identify a type of item. However, not all manufacturers produce their products the same way. For example, a title might say 12", but the item may actually be slightly larger or smaller. We include both measurements to help you find the product you’re looking for and so you also know how large the product actually is.