Item number  50ar12grxpta4unnMFR number  R12-GRX-PTA-4UNN
Usually Ships in 5-10 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Great for collecting and transporting laundry
  • Durable polyethylene body on a kiln-dried hardwood base
  • Includes (4) 4" non-marking swivel casters for smooth mobility
  • Drain plugs allow for convenient draining after cleaning
  • Versatile cart also works great for recycling and storing sports equipment
UPC Code:400016666267
Other Products from this Line
Royal Basket Trucks R12-GRX-PTA-4UNN Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
41 lb.
Length
40 Inches
Width
30 Inches
Height
34 Inches
Assembly Options
Fully Assembled
Base Material
Wood
Bushel Size
Large
Caster Size
4 Inches
Caster Type
4 Swivel
Color
Gray
Features
Drain Plug Made in America
Frame Material
Polyethylene
Type
Cube Trucks Laundry Carts
Volume Capacity
15 cu. ft.
Royal Basket Trucks R12-GRX-PTA-4UNN Details
The (4) 4" non-marking swivel casters make for smooth mobility, allowing you to easily move the truck from room to room. Its spacious 15 cu. ft. design holds up to 12 bushels of laundry. In addition to laundry, this versatile truck is also great for storing recyclables and sports equipment, and is sure to be a helpful addition in a variety of settings!
Overall Dimensions:
Length: 40"
Width: 30"
Height: 34"
Capacity: 14.2 cu. ft.
Attention CA Residents:
  • Made in America
    Made in America
    This item was made in the United States of America.
  • Fully Assembled
    This item arrives fully assembled, and requires no additional assembly prior to use.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
Why are the dimensions in the title different from the actual dimensions in the description?
The dimensions given in the title represent an “industry standard” – a basic size that most manufacturers produce and that people in the industry use to easily identify a type of item. However, not all manufacturers produce their products the same way. For example, a title might say 12", but the item may actually be slightly larger or smaller. We include both measurements to help you find the product you’re looking for and so you also know how large the product actually is.