Pitco® SSH60WR-VS7 Solofilter Solstice Supreme Liquid Propane 50-60 lb.Floor Fryer with 7" Touchscreen Controls - 125,000 BTU
Item number  614ssh60wv7lMFR number  SSH60WR-VS7 LP
Product Overview
  • 7" touchscreen controls for ease of use
  • Stainless steel construction
  • 125,000 BTU, 115V
  • Liquid propane
UPC Code:400011936969
Works With
View All Items
Pitco® SSH60WR-VS7 LP Specs
Shipping Weight
425 lb.
Width
19 5/8 Inches
Hertz
60 Hz
Features
Made in America NSF Certified Programmable Controls
Power Type
Liquid Propane
Total BTU
125,000 BTU
Type
Gas Floor Fryers
Pitco® SSH60WR-VS7 LP Details
This Pitco® SSH60WR-VS7 Solofilter Solstice Supreme liquid propane floor fryer with 7" touchscreen controls is the perfect way to meet your restaurant's fried food demands with ease! With a large oil capacity of 50-60 lb., you'll be able to keep production moving on your busiest evenings. A patented Solstice burner technology allows the blower and ceramic-free atmospheric heating system to provide fast recovery, offering you increased efficiency and the ability to cook a wide variety of food products. Plus, since there are no fragile ceramic burners, the likelihood of damage is reduced, requiring less maintenance and increasing longevity.
Overall Dimensions:
Left to Right: 19 5/8"
Front to Back: 34 15/32"
Height: 47 1/8"
Frying Area: 18" x 14"