Item number  614ssh60wtcnMFR number  SSH60W-SSTC NAT
Product Overview
  • Solid state thermostatic controls with built-in melt and boil cycles
  • Stainless steel construction
  • 100,000 BTU, 115V
  • Natural gas
UPC Code:400011936693
Works With
View All Items
Pitco® SSH60W-SSTC NAT Specs
Shipping Weight
425 lb.
Width
19 5/8 Inches
Hertz
60 Hz
Features
Made in America NSF Certified
Power Type
Natural Gas
Total BTU
100,000 BTU
Type
Gas Floor Fryers
Pitco® SSH60W-SSTC NAT Details
Overall Dimensions:
Left to Right: 19 5/8"
Front to Back: 34 15/32"
Height: 47 1/8"
Frying Area: 18" x 14"