Item number  614ssh60sstnMFR number  SSH60-SSTC NAT
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Usually Ships in 7-8 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Solid state thermostatic controls with built-in melt and boil cycles
  • Self-cleaning burner and down draft protection
  • Blower-free atmospheric heating system provides fast recovery
  • Removable basket hanger requires no tools
  • Stainless steel construction
  • 80,000 BTU, 115V
  • Natural gas
UPC Code:400011936174
Works With
View All Items
Pitco® SSH60-SSTC NAT Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
376 lb.
Width
15 5/8 Inches
Depth
34 15/32 Inches
Height
Fry Pot Width
14 Inches
Fry Pot Depth
18 Inches
Amps
6.1 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
Burner Style
Tube
Cabinet
Stainless Steel
Capacity
50 - 60 lb.
Capacity (per Fry Pot)
50 - 60 lb.
Features
Made in America NSF Certified
Fry Pot BTU
80,000
Gas Connection Size
3/4 Inches
Number of Fry Baskets
2 Fry Baskets
Number of Fry Pots
1 Fry Pot
Plug Type
NEMA 5-15P
Power Type
Natural Gas
Split Pot
Without Split Pot
Total BTU
80,000 BTU
Type
Gas Floor Fryers
Pitco® SSH60-SSTC NAT Details
Overall Dimensions:
Left to Right: 15 5/8"
Front to Back: 34 15/32"
Height: 47 1/8"
Frying Area: 14" x 18"