Item number  614sg18sstclMFR number  SG18S-SSTC LP
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Usually Ships in 7-8 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Solid state millivolt controls with built-in melt and boil cycles
  • Self-cleaning burner and down draft protection
  • Blower-free atmospheric heating system provides fast recovery
  • 9" adjustable legs for easy cleaning
  • Removable basket hanger requires no tools
  • Stainless steel construction
  • 140,000 BTU, 115V
  • Liquid propane
Shipping Restrictions
  • This item cannot ship to CO, DC, MA, NJ, NV, NY, OR, RI, VT or WA
UPC Code:400011898212
Works With
View All Items
Pitco® SG18S-SSTC LP Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
226 lb.
Width
19 5/8 Inches
Depth
34 1/2 Inches
Height
Fry Pot Width
18 Inches
Fry Pot Depth
18 Inches
Amps
0.7 Amp
Hertz
50/60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
Burner Style
Tube
Cabinet
Stainless Steel
Capacity
70 - 90 lb.
Features
Made in America NSF Certified
Gas Connection Size
3/4 Inches
Number of Fry Baskets
2 Fry Baskets
Number of Fry Pots
1 Fry Pot
Power Type
Liquid Propane
Split Pot
Without Split Pot
Total BTU
140,000 BTU
Type
Gas Floor Fryers
Pitco® SG18S-SSTC LP Details
Overall Dimensions:
Left to Right: 19 5/8"
Front to Back: 34 1/2"
Height: 46 1/8"
Frying Area: 18" x 18"