Item number  614sg14rstcnMFR number  SG14RS-SSTC NAT
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Usually Ships in 7-8 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Solid state thermostatic controls with built-in melt and boil cycles
  • Self-cleaning burner and down draft protection
  • Blower-free atmospheric heating system provides fast recovery
  • 9" adjustable legs for easy cleaning
  • Removable basket hanger requires no tools
  • Stainless steel construction
  • 122,000 BTU, 115V
  • Natural gas
Shipping Restrictions
  • This item cannot ship to CO, DC, MA, NJ, NV, NY, OR, RI, VT or WA
UPC Code:400011897994
Works With
View All Items
Pitco® SG14RS-SSTC NAT Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
208 lb.
Width
15 5/8 Inches
Depth
34 1/2 Inches
Height
Fry Pot Width
14 Inches
Fry Pot Depth
14 Inches
Amps
0.7 Amp
Hertz
50/60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
Burner Style
Tube
Cabinet
Stainless Steel
Capacity
40 - 50 lb.
Features
Made in America NSF Certified
Gas Connection Size
3/4 Inches
Number of Fry Baskets
2 Fry Baskets
Number of Fry Pots
1 Fry Pot
Oil Capacity
177FBF1824LP lb.
Power Type
Natural Gas
Split Pot
Without Split Pot
Total BTU
122,000 BTU
Type
Gas Floor Fryers
Pitco® SG14RS-SSTC NAT Details
Overall Dimensions:
Left to Right: 15 5/8"
Front to Back: 34 1/2"
Height: 46 1/8"
Frying Area: 14" x 14"