Pitco® SE18R-VS7 70-90 lb. Solstice Electric Floor Fryer with 7" Touchscreen Controls - 208V, 1 Phase, 22kW
Item number  614se18rvs7bMFR number  SE18R-VS7 208/1
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Usually Ships in 7-8 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 7" touchscreen controls
  • 208V, 1 Phase, 22kW
  • 70-90 lb. oil capacity; 18" x 18" frying area
  • 9" adjustable legs for easy cleaning; front serviceable
  • Includes 2 twin baskets and removable basket hanger
Shipping Restrictions
  • This item cannot ship to CO, DC, MA, NJ, NV, NY, OR, RI, VT or WA
UPC Code:400011900861
Works With
View All Items
Pitco® SE18R-VS7 208/1 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
226 lb.
Width
19 5/8 Inches
Depth
34 1/2 Inches
Height
Fry Pot Width
18 Inches
Fry Pot Depth
18 Inches
Amps
106 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
208 Volts
Wattage
22 Kilowatts
Cabinet
Stainless Steel
Capacity
70 - 90 lb.
Electric Fryer Usage
Heavy Duty
Element Style
Ribbon
Features
Made in America NSF Certified Programmable Controls
Number of Fry Baskets
2 Fry Baskets
Number of Fry Pots
1 Fry Pot
Plug Type
Hardwire
Power Type
Electric
Split Pot
Without Split Pot
Type
Electric Floor Fryers
Pitco® SE18R-VS7 208/1 Details
This Pitco® SE18R-VS7 70-90 lb. Solstice electric floor fryer with 7" touchscreen controls is the perfect way to meet your restaurant's fried food demands with ease! The touchscreen controls feature a large 7" display for optimum viewing and easy programming. Providing faster recovery along with more accurate temperature and cooking time control, this Solstice fryer is the perfect way to ensure efficiency and consistency in your kitchen.
This fryer includes a rack to catch crumbs and debris, making it both efficient and easy to clean. The full port 1 1/4" drain valve allows for fast draining and the unit comes with a drain extension and drain line clean out rod to make emptying and cleaning your new fryer even easier. Since the tank, front, sides, and door are made of stainless steel, keeping this fryer sparkling isn't a problem at all. In addition, it is front serviceable! This means all components, even the elements, can be accessed, serviced, or cleaned without the need to move the fryer away from the wall. This 22kW fryer comes with 2 twin baskets and a basket hanger that can be removed without tools. It requires a 208V, 1 phase electrical connection.
Overall Dimensions:
Left to Right: 19 5/8"
Front to Back: 34 1/2"
Height: 39 3/4"
Frying Area: 18" x 18"