Nemco 8018-BW-220 Moist Heat Hot Dog Bun Warmer for 8018 Series Roller Grills - Holds 24 Buns
Item number  5918018bw220MFR number  8018-BW-220
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Usually Ships in 5-6 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 24 bun capacity
  • Stainless steel construction
  • Moist heat to preserve food quality
  • Stainless steel rack to separate buns from water reservoir
  • Adjustable thermostat with a maximum temperature of 200 degrees Fahrenheit
  • Sliding drawer for easy access
  • 220V; 400W
UPC Code:400010857012
Works With
Nemco 8018-BW-220 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
45 lb.
Width
18 1/2 Inches
Depth
17 1/2 Inches
Height
Amps
1.8 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
220 Volts
Wattage
400 Watts
Bun Capacity
24 Buns
Control Type
Analog
Door Type
Sliding
Features
Made in America Merchandiser NSF Certified
Heat Type
Moist
Material
Stainless Steel
Number of Controls
1 Control
Plug Type
NEMA 6-15P
Power Type
Electric
Type
Bun Warmers
Nemco 8018-BW-220 Details
This bun warmer requires a 220V electrical connection and has an output of 400W.