Mytee S-300H-230 Tempo Corded Heated Upholstery Spotter with 4" Air Lite Upholstery Tool - 1 Gallon - 230V
Item number  900sh230MFR number  S-300H-230
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Usually Ships in 4-6 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 55 PSI solenoid water pump breaks free dirt and grime for efficient extraction
  • Compact frame is ideal for fitting into vehicles with room to maneuver
  • Includes the highly efficient 8400P Air Lite upholstery tool
  • In-line heating system can raise water up to 210 degrees Fahrenheit for deeper cleaning
  • Constructed of durable roto-molded polyethylene that is resistant to rusting
UPC Code:400014038714
Works With
Mytee Products Inc. S-300H-230 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
35 lb.
Length
20 Inches
Width
10 Inches
Height
16 1/2 Inches
Power Cord Length
25 Feet
Solution Hose Length
8 Feet
Wand Width
4 Inches
Voltage
230 Volts
Wattage
60 Watts
CFM
97 CFM
Color
Black Blue
Features
Made in America With Attachments With Heater
Material
Polyethylene
Power Type
Corded Electric
Pressure
55 PSI
Solution Tank Capacity
1 gallon
Type
Carpet Extractors Heated Extractor Spotters
Mytee Products Inc. S-300H-230 Details
Even the dirtiest vehicles are no match for the power of the Mytee S-300H-230 Tempo corded heated upholstery spotter with 4" Air Lite upholstery tool! With a powerful vacuum capable of sucking up to 97 CFM of air, paired with a 55 PSI water pump, this machine will extract dirt and grime from vehicle carpets and upholstery with ease. The solenoid water pump forces water into soiled surfaces to loosen up any stuck on dirt or heavily soiled areas. The vacuum is powered by a single 2-stage motor with up to 85" of water lift. This vacuum offers maximum suction and airflow for a speedier dry time and an overall cleaner surface.
Included with this extractor is the 4" Air Lite upholstery tool that is easy to use and offers maximum recovery times. It features a positive ventilation glide that allows for a smoother back-and-forth cleaning motion. The 600W REAL HEAT water heating system raises the temperature of water up to 210 degrees Fahrenheit. This high temperature provides a much deeper cleaning potential and is ideal for especially dirty jobs. For user comfort, a Heatguard hose wrap made of wetsuit material gives something cool to hold onto when using hot water. Even more impressively, it produces this high temperature cleaning while only using one power cord!
This extractor is designed ergonomically with waist-high switches and all components and controls right at your fingertips, resulting in less stooping and bending over. It is constructed of durable roto-molded polyethylene that resists both denting as well as rusting. It includes a handle that makes loading and unloading easier with something to hold onto. With portability in mind, this machine has (4) 2" casters that make rolling it from place to place effortless. Plus, the small 1 gallon tank is lightweight and compact for easy transport and storage. This unit includes a 25' power cord and requires a 230V electrical connection for operation. So if you need a reliable and effective upholstery spotter for your restaurant, facility maintenance team, cleaning company, or odd job, look no further than Mytee's S-300H-230 Tempo!
Kit Includes:
-(1) 25' 16/3 Gauge Power Cord
-(1) 8' Vacuum & Internal Solution Hose Combo
-(1) 8400 Air-Lite Upholstery Tool
-(1) G079 Heatguard Hose Wrap
-(1) Manual
Overall Dimensions:
Length: 20"
Width: 10"
Height: 16 1/2"
Attention CA Residents:
  • Made in America
    Made in America
    This item was made in the United States of America.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
Does this item come with a cord and plug to plug into my outlet?
No, this item comes with a cord having a wired end and no plug, since a variety of plugs are often used with 230V equipment like this in international locations. If you’re looking for a unit to be used in the United States that plugs into a standard outlet, please check out the 115/120V version of this unit.