King Electric KCF4-2050-3-S-3PS-RT24-SB48 Compact Fan Forced Surface Mount Cabinet Horizontal Heater - 5000W, 3 Phase, 208V
Item number  805kcf42053sMFR number  KCF4-2050-3-S-3PS-RT24-SB48-PW
Usually Ships in 4-6 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Fan-forced design provides a steady output of warm air
  • Ceramic heating core with aluminum fins ensures even, effective heating
  • Squirrel cage blower and tangential fans in the bottom of the cabinet effectively move warm air
  • Low noise design is not disruptive to building occupants
  • 18 gauge steel enclosure provides additional durability
UPC Code:400014369597
Other Products from this Line
King Electric KCF4-2050-3-S-3PS-RT24-SB48-PW Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
55 lb.
Width
48 Inches
Depth
4 Inches
Height
24 Inches
Phase
3 Phase
Voltage
208 Volts
Wattage
5,000 Watts
Features
Electronic Thermostat Made in America
Installation Type
Horizontal Mount
Material
Steel
Max CFM
70 CFM
Mounting Style
Wall Mounted
Plug Type
Hardwire
Type
Convection Heaters Heaters
King Electric KCF4-2050-3-S-3PS-RT24-SB48-PW Details
This heater's high mass ceramic heating core features high grade aluminum fins to create even, consistent heat output, all while running quietly so as not to disrupt occupants. This allows the element to continue radiating heat when the thermostat is turned off. It features a low noise squirrel cage blower and tangential fans that deliver 70 CFM each at the bottom of the cabinet to effectively move heated air into the space. A thermal overload cutout ensures the unit will automatically shut off if it were to overheat. This surface mount unit includes a 3-position switch, 24V contactor and transformer, and 2" high subbase for installation. A 208V, 3 phase electrical connection is required for operation. Must be mounted horizontally.
Overall Dimensions:
Width: 48"
Depth: 4"
Height: 24"