Interlake Mecalux 96" x 48" x 96" Blue / Orange Heavy-Duty Bolted Teardrop Pallet Rack Starter 31496450E96S - 6,820 lb. Individual Shelf Capacity
Item number  39a3196450e96sMFR number  31496450E96S
Usually Ships in 5-6 Business Days from manufacturer
UPC Code:400016775136
Works With
Interlake Mecalux, Inc. 31496450E96S Specs
Shipping Weight
328.92 lb.
Depth
48 Inches
Pallet Racks
Interlake Mecalux, Inc. 31496450E96S Details
Overall Dimensions:
Width: 96"
Depth: 48"
Height: 96"
Individual Shelf Capacity: 6,820 lb.
Can this item fit through a standard height 80" doorway ?
Due to the height of this item, it may not be able to fit through a standard 80" tall doorway when standing upright. Please consider the best means of entry before purchasing, or measure your entryway to ensure that you will be able to bring your order inside if the item cannot be carried on its side.
Two people attempting to move an item larger than the standard 80 inch doorway.