Interlake Mecalux 96" x 42" x 96" Blue / Orange Heavy-Duty Bolted Teardrop Pallet Rack Starter 314964240E96S - 5,370 lb. Individual Shelf Capacity
Item number  39a429640esMFR number  314964240E96S
Usually Ships in 5 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • High-strength steel with bolted, welded frame and piston lock connectors
  • Powder-coated baked enamel finish for a long life
  • Beam-to-frame connection prevents damage and beam disengagement
  • Use with Interlake Mecalux pallet racks (sold separately)
  • Includes 2 upright frames and 2 pairs of shelf beams
UPC Code:400016511031
Works With
Interlake Mecalux, Inc. 314964240E96S Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
293.06 lb.
Width
96 Inches
Depth
42 Inches
Height
96 Inches
Capacity
11,156 - 24,571 lb.
Capacity (per Shelf)
Color
Blue Orange
Features
Made in America
Finish
Powder-Coated
Installation Type
Floor Mounted
Material
Steel
Number of Shelves
2 Shelves
Orientation
Horizontal
Shape
Rectangle
Type
Pallet Racks
Interlake Mecalux, Inc. 314964240E96S Details
Use this Interlake Mecalux 96" x 42" x 96" blue / orange heavy-duty bolted teardrop pallet rack starter to create pallet storage space for your industrial organization system! This roll-formed pallet rack is made with a high-strength bolted, welded steel frame with a baked enamel finish and powder coating to ensure a long life. It includes 2 upright frames and 2 pairs of shelf beams, allows direct access to each pallet for simple stock management, and is designed for reliability in the most demanding industrial conditions.
Overall Dimensions:
Width: 96"
Depth: 42"
Height: 96"
Individual Shelf Capacity: 5,370 lb.
Capacity: 11,156 lb. to 24,571 lb.
Attention CA Residents:
  • Made in America
    This item was made in the United States of America.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
Can this item fit through a standard height 80" doorway ?
Due to the height of this item, it may not be able to fit through a standard 80" tall doorway when standing upright. Please consider the best means of entry before purchasing, or measure your entryway to ensure that you will be able to bring your order inside if the item cannot be carried on its side.
Two people attempting to move an item larger than the standard 80 inch doorway.