Interlake Mecalux 96" x 42" Orange Heavy-Duty Bolted Teardrop Pallet Rack Add-On Level with 2 Wire Decks 4240E96W - 4,400 lb. Individual Shelf Capacity
Item number 39a4240e96wMFR number 4240E96W
- Apply, opens link in this tab
(523 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
Usually Ships in 5 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
- Adds a level onto your existing Interlake Mecalux 96" pallet rack
- High-strength steel frame with a baked enamel finish and powder coating
- Includes 1 pair of orange shelf beams and 2 wire decks
- Piston lock connectors ensure a secure connection
- Rigid beam-to-frame connection protects against damage, tampering, and beam disengagement
- Shipping Weight
- 188 lb.
- Width
- 96 Inches
- Depth
- 42 Inches
- Height
- 4 Inches
- Deck Width
- 46 Inches
- Deck Depth
- 42 Inches
- Deck Height
- 1 1/4 Inches
- Capacity
- 5,370 lb.
- Capacity (per Shelf)
- 4,400 lb.
- Color
- Orange
- Deck Capacity
- Features
- Made in America With Decking
- Finish
- Baked Enamel Powder-Coated
- Material
- Steel
- Number of Decks
- 2 Decks
- Number of Shelves
- 1 Shelf
- Orientation
- Horizontal
- Type
- Pallet Rack Add-Ons Racks
Interlake Mecalux, Inc. 4240E96W Details
Equip your pallet rack system with this Interlake Mecalux add-on level! This unit is designed to add a level onto your existing Interlake Mecalux 96" pallet rack, helping to increase its storage capacity. It allows direct access to each pallet for simple stock management. It is made with a high-strength steel frame with a baked enamel finish and powder coating for long-lasting use in demanding industrial conditions. The decks have a waterfall design with 6-gauge wire and 14-gauge channels.
Overall Dimensions:
Width: 96"
Depth: 42"
Height: 4"
Capacity: 4,400 lb.
Wire Deck Dimensions:
Width: 46"
Depth: 42"