Interlake Mecalux 48" x 42" x 144" Blue / Orange Heavy-Duty Bolted Teardrop Pallet Rack Starter with Wire Deck 3141444227E48SW - 2,200 lb. Individual Shelf Capacity
Item number 39a1444227swMFR number 3141444227E48SW
- Apply, opens link in this tab
(1,401 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
Usually Ships in 5 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
- High-strength steel with bolted, welded frame and piston lock connectors
- Powder-coated, baked enamel finish for a long life
- Beam-to-frame connection prevents damage and beam disengagement
- Use with Interlake Mecalux pallet racks (sold separately)
- Includes 2 upright frames, 2 pairs of shelf beams, and 2 wire decks
- Shipping Weight
- 386.51 lb.
- Width
- 48 Inches
- Depth
- 42 Inches
- Height
- 144 Inches
- Deck Width
- 46 Inches
- Deck Depth
- 42 Inches
- Deck Height
- 1 1/4 Inches
- Capacity
- 11,156 - 24,571 lb.
- Capacity (per Shelf)
- Color
- Blue Orange
- Deck Capacity
- Features
- Made in America With Decking
- Finish
- Powder-Coated
- Installation Type
- Floor Mounted
- Material
- Steel
- Number of Decks
- 2 Decks
- Number of Shelves
- 2 Shelves
- Orientation
- Horizontal
- Shape
- Rectangle
- Type
- Pallet Racks
Interlake Mecalux, Inc. 3141444227E48SW Details
Overall Dimensions:
Width: 48"
Depth: 42"
Height: 144"
Individual Shelf Capacity: 2,200 lb.
Capacity: 11,156 - 24,571 lb.
Wire Deck Dimensions:
Width: 46"
Depth: 42"