Interlake Mecalux 144" x 48" x 96" Blue / Orange Heavy-Duty Bolted Teardrop Pallet Rack Add-On 314964859E144A - 6,250 lb. Individual Shelf Capacity
Item number 39a31464814459eaMFR number 314964859E144A
Works With
- Apply, opens link in this tab
(1,485 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
Usually Ships in 5 Business Days from manufacturer
- Includes 1 upright frame and 2 pairs of shelf beams
- Shipping Weight
- 378.48 lb.
- Width
- 144 Inches
- Depth
- 48 Inches
- Features
- Made in America
- Type
- Pallet Rack Add-Ons Racks
Interlake Mecalux, Inc. 314964859E144A Details
Use this Interlake Mecalux 144" x 48" x 96" blue / orange heavy-duty bolted teardrop pallet rack add-on to add more storage to your current pallet rack system! This roll-formed pallet rack is made with a high-strength bolted, welded steel frame with a baked enamel finish and powder coating to ensure a long life. It allows direct access to each pallet for simple stock management and is designed for reliability in the most demanding industrial conditions.
Overall Dimensions:
Width: 144"
Depth: 48"
Height: 96"