Interlake Mecalux 144" x 42" x 96" Blue / Orange Heavy-Duty Bolted Teardrop Pallet Rack Starter 314964259E144S - 6,250 lb. Individual Shelf Capacity
Item number  39a964214459esMFR number  314964259E144S
Usually Ships in 5 Business Days from manufacturer
UPC Code:400016511109
Works With
Interlake Mecalux, Inc. 314964259E144S Specs
Shipping Weight
425.3 lb.
Width
144 Inches
Depth
42 Inches
Pallet Racks
Interlake Mecalux, Inc. 314964259E144S Details
Use this Interlake Mecalux 144" x 42" x 96" blue / orange heavy-duty bolted teardrop pallet rack starter to create pallet storage space for your industrial organization system! This roll-formed pallet rack is made with a high-strength bolted, welded steel frame with a baked enamel finish and powder coating to ensure a long life. It includes 2 upright frames and 2 pairs of shelf beams, allows direct access to each pallet for simple stock management, and is designed for reliability in the most demanding industrial conditions.
Overall Dimensions:
Width: 144"
Depth: 42"
Height: 96"
Individual Shelf Capacity: 6,250 lb.
Can this item fit through a standard height 80" doorway ?
Due to the height of this item, it may not be able to fit through a standard 80" tall doorway when standing upright. Please consider the best means of entry before purchasing, or measure your entryway to ensure that you will be able to bring your order inside if the item cannot be carried on its side.
Two people attempting to move an item larger than the standard 80 inch doorway.