Interlake Mecalux 144" x 42" x 120" Blue / Orange Heavy-Duty Bolted Teardrop Pallet Rack Add-On with Wire Deck 3141204259E144AW - 6,000 lb. Individual Shelf Capacity
Item number 39a12042awMFR number 3141204259E144AW
Works With
- Apply, opens link in this tab
(2,187 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
Usually Ships in 5 Weeks from manufacturer
- Includes 1 upright frame, 2 pairs of shelf beams, and 6 wire decks
- Shipping Weight
- 513.82 lb.
- Width
- 144 Inches
- 120 Inches
- Deck Width
- 46 Inches
- Deck Depth
- 42 Inches
- Deck Height
- 1 1/4 Inches
- Blue Orange
- Deck Capacity
- Features
- Made in America With Decking
- Steel
- Number of Decks
- 6 Decks
- Type
- Pallet Rack Add-Ons Racks
Interlake Mecalux, Inc. 3141204259E144AW Details
Overall Dimensions:
Width: 144"
Depth: 42"
Height: 120"
Individual Shelf Capacity: 6,000 lb.
Capacity: 11,156 - 24,571 lb.
Wire Deck Dimensions:
Width: 46"
Depth: 42"